Paddy Pimblett räds inte en fight mot Ilia Topuria inför ett fullsatt Santiago Bernabéu i Madrid, Spanien. Engelsmannen passar även på att kalla arenan för en “skithåla”.
Paddy Pimblett ett av flera namn i diskussionen
Pimblett och Topuria har en lång historia av tjafs. Efter Topurias KO-seger över Charles Oliveira på UFC 317 var det Pimblett som fick möjligheten att kliva in i oktagonen för en faceoff med den nykrönta mästaren. Dock ser det i nuläget ut som att Pimblett är ett av flera namn som nämns i diskussionen runt nästa titelutmaning.
Vill slåss på Santiago Bernabéu
Oavsett om chansen landar hos Pimblett härnäst så är han själv tydlig med att han är redo. I en intervju med eldoberdanMMA berättar Pimblett att han är väldigt sugen på att slå sönder sin rival Topuria framför ögonen på ett fullsatt Santiago Bernabéu i Madrid.
– Jag vill slåss mot Ilia, närsomhelst, varsomhelst. Jag skulle älska att komma till Bernabéu och slå sönder ditt ansikte. Göra det i Spanien framför dina falska landsmän då du egentligen är tysk. Jag skulle älska att komma dit och slå dig i ansiktet framför 90 000 i Bernabéu. Fientligt territorium för mig då Bernabéu är en skithåla, sade Pimblett.
Liverpool vs Real Madrid
Pimblett är född i Liverpool och är Liverpool FC supporter sedan barnsben. Rivaliteten mellan fotbollsklubbarna Liverpool och Real Madrid är välkänd, och det går att se framför sig hur Pimblett vs Topuria blir något av en Liverpool vs Real Madrid drabbning. Det är dock, som tidigare nämnt, oklart vem som får nästa titelutmaning.
Paddy Pimblett vill avsluta Ilia Topuria
Engelsmannen Pimblett intygar dock att, om chansen att utmana Topuria om lättviktsbältet skulle landa hos honom, så är han mer än redo att ta det som han anser är hans. Enligt Pimblett ser han sig själv avsluta matchen på ett sätt eller annat.
– Jag ser framför mig så många sätt jag kan avsluta honom, sade Pimblett och fortsatte:
– Jag respekterar hans händer, jag respekterar honom som en fighter, han är väldigt bra. Men när jag tar kontroll över honom tar han sig inte upp igen, det kommer han inte klara av. Jag kommer att armbåga honom så många gånger att han ser ut som elefantmannen, sade Pimblett.
Sammanfattning och läsarfråga
Paddy Pimblett är sugen på att slåss mot Ilia Topuria framför ett fullsatt Santiago Bernabéu i Madrid. Hur stort skulle det vara om Topuria vs Pimblett tog plats i Bernabéu? Och vem tror du får nästa chans att utmana Topuria?


