Efter att Pannie Kianzad skrev svensk MMA-historia som landets första finalist i The Ultimate Fighter, nåddes hon av ett chockbesked från UFC. Trots att organisationens länge haft som oskriven regel att erbjuda TUF-finalister en ny UFC-fight, så släpptes svenskan istället direkt.
Något som möttes av en kritikstorm hos de svenska fansen.
Efter en seger i Superior Challenge på hemmaplan lyckades hon dock återfå kontraktet – och ”Banzai” tror själv att hon vet varför.
Kianzad är nu aktuell för sin tredje UFC-match. Det rör sig om ett returmöte mot Australiens Jessica-Rose Clark, som avgörs under lördagens UFC Fight Night-gala i Moskva. I samband med offentliggörandet av matchen fick MMAnytts Sebastian Vendel-Martinez en exklusiv intervju med Kianzad – kolla in videon ovan!
Mer om Pannie Kianzad & UFC Moskva:
- UFC Moskva – Matchkort, Tider och Stream
- UFC Moskva: Invägningen
- LISTAN: Så mycket tjänar UFC-svenskan
Glöm inte att prenumerera på våra YouTube-kanaler – MMAnytt och MMAnytt TV – för fler exklusiva MMA-videos!


