Redo för UFC 310
Shavkat Rakhmonov är redo att slå sönder Ian Garry. Nu är det färre än 48 timmar kvar tills UFC 310 drar igång. Mycket av snacket inför eventet har främst fokuserat på den delade huvudmatchen. På ett sätt är känslan nästan att den delade huvudmatchen är den riktiga huvudmatchen på eventet. I den delade huvudmatchen möts två obesegrade fighters, Rakhmonov och Garry. En av dem kommer med absolut största sannolikhet att förlora sin nolla. I en intervju med Daniel Cormier verkar Rakhmonov helt övertygad om att hans nolla kommer att vara intakt efter mötet med Garry.
– Jag vill bara gå ut där och slå sönder honom, uttryckte Rakhmonov.
Inte vänner
Sanningen är att de två kämparna dock inte är helt främmande med varandra. För någon vecka sedan började träningsklipp cirkulera på sociala medier där de två sparras med varandra. Detta är något som Cormier påpekar för Rakhmonov när han säger att han vill gå ut och slå sönder Garry. Den före detta UFC-lätt tungvikt och tungviktsmästaren undrar varför han vill slå sönder en av sina träningspartners och vänner. Uttalandet att de två skulle vara vänner är dock inget som Rakhmonov ställer sig bakom.
– Inte vänner, inte vänner, sade Rakhmonov på engelska innan han vänder sig till sin översättare som fortsätter:
– Jag respekterar honom, men vi är inte vänner, intygade Rakhmonov.
Shavkat Rakhmonov pikar mästaren
Egentligen var inte hans planer att han skulle slåss mot Garry. Han var bokad att utmana den regerande mästaren Belal Muhammad om bältet. Tyvärr för Rakhmonov drog sig Muhammad ur matchen på grund av en skada. Cormier påpekar att Rakhmonov hade kunnat vänta på att Muhammad kommer tillbaka istället för att ta sig an matchen mot Garry. Rakhmonov berättar att han ville slåss då det var ett år sedan han slogs senast. Samtidigt skickar han även en pik till den regerande mästaren.
– Vi vet inte när Belal är redo. Kanske flyr han matchen igen, uttryckte Rakhmonov.
Cormier menar på att Rakhmonov riskerar sin titelchans när han accepterade matchen mot Garry. Enligt honom själv har han dock inga som helst frågetecken på sin egen förmåga. Rakhmonov är redo att gå ut och ta Garry’s nolla.
– Det fanns ingen tvekan (att ta matchen). Om det finns en bra öppning mot någon som har en hög rank kommer jag att ta den, intygade Rakhmonov.


