De hade en match på gång tidigare i år som aldrig blev av. Nu kommer nya uppgifter om att UFC vill se Caio Borralho mot Israel Adesanya i co-main event på UFC 326.
I början på 2025 var Caio Borralho riktigt sugen på att möta Israel Adesanya. Diskussionerna gick så långt att det nästa var klart. Sedan fick Adesanya ett erbjudande att möta Nassourdine Imavov och tackade nej till att möta brassen. Istället förlorade den forne mästaren mot Imavov i februari via TKO.
Även Borralho förlorade mot Imavov
Sedan dess har även Borralho förlorat mot Imavov. De båda möttes på UFC Paris i september där fransmannen vann via enhälligt domslut. Efter varsin förlust mot fransosen för Borralho och Adesanya kommer nu uppgifter om att UFC vill få igenom ett möte mellan de båda. För Adesanya blir det första matchen på över ett år.
Uppgifter om ny match mot Adesanya
Det är den amerikanska journalisten Rueben Carter som menar att UFC vill få igenom matchen till UFC 326. Där är tanken att de ska mötas i co-main event. Galan kommer gå 7 mars i LAS Vegas och i huvudmatchen kommer Max Holloway och Charles Oliveira drabba samman i en duell om BMF-bältet.
Perfekt matchning
Än så länge är det relativt lösa rykten men matchningen känns väldigt rimlig. Sjätterankade Adesanya mot sjunderankade Caio Borralho. En stor talang mot en före detta mästare till veteran. Det kommer förmodligen bli svårt för någon av dem att möta någon högre rankad. Sean Stricland möter Anthony Hernandez, Khamzat Chimaev ryktas möta Nassourdine Imavov och Brendan Allen och Dricus du Plessis har pratat öppet om att dem vill möta varandra.


