Returmötet från den första MMA-matchen där båda parterna undergick TRT äger rum i helgen. Den här gången tillåts Vitor Belfort och Dan Henderson däremot inte att använda sig av den omsusade behandlingen.
Då de möttes senast använde sig båda av den kontroversiella behandlingen ”testosteron replacement therapy,” TRT. Om man ska tro rykten så missbrukades densamma till och med av åtminstone en av parterna.
När Vitor Belfort (24-11) och Dan Henderson (31-13) möts i Sao Paulo nu i helgen, nästan exakt två år på dagen sedan den senaste matchen, är det enda testosteronet i buren naturligt förekommande i de två åldrande legendernas kroppar. Frågan vi därmed ställer oss själva är hur detta påverkar underhållningsvärdet – kan TRT i vissa fall vara något positivt ur ett åskådarperspektiv?
Tredje gången gillt?
Låt oss vara ärliga, skillnaden mellan TRT-Belfort och brasilianaren efter behandlingen är märkbar. Från ett muskulöst monster med sparkar från helvetet till att helt och hållet domineras av Chris Weidman (13-0). Sen är det ju självfallet skillnad på brasilianarens tidigare motståndare och mellanviktsmästaren även fast den inte är alltför stor, ett av offren för Belforts spektakulära snurrspark var ju trots allt viktklassens främsta utmanare Luke Rockhold (14-2).
Den sista i raden av skrämmande huvudsparkar av Belfort anno 2013 var mot ingen mindre än ”Hendo” som för första gången avslutades genom att bli knockad. Revansch, legender och klassiker – på sätt och vis är det en häftig match vi har att se fram emot nu i helgen. Samtidigt inte särskilt. Hur underhållande kan det egentligen bli?
37 år av erfarenhet
Sammanlagt har de två 37 år av erfarenhet inom professionell MMA. Det handlar verkligen om två av sportens främsta veteraner och bara att se Belfort samt Henderson kliva in i en UFC-oktagon år 2015 är en tidig julklapp. Men faktum kvarstår, det är en 38-åring som möter en 45-åring i en match vars utkomst inte påverkar någonting förutom två legenders respektive arv.
Så frågan jag försöker komma till är enkel – hur många ser fram emot helgens huvudmatch?




