Den excentriska fightern Sean Strickland har lyckats bryta sig in i mellanviktsklassens toppskikt med en imponerande fyra raka vinster sedan klivet upp från weltervikt. Nu får han chansen att fortsätta klättra i ranking när han tar sig an sjätterankade UFC-svensken Jack Hermansson på UFC Vegas 47 den 5 februari.
I tidigare intervjuer har Strickland erkänt att han sedan barnsben haft mordlust i hjärtat. Vissa kvällar beger han sig ut i hopp om att bli attackerad, för att på så vis kunna döda någon i självförsvar. Han har även sagt att han hoppas innerligt på att få döda någon i buren.
Dessa minst sagt kontroversiella önskningar har givetvis gjort fans något obekväma – är han seriös eller försöker han helt enkelt få uppmärksamhet?
På Instagram har Strickland nyligen gett sina fans en inblick i hur han lever, i MTV Cribs-stil. Till skillnad från kändisarna på Cribs bjuder Strickland inte på särskilt mycket lyx. Han har ingen sängstomme, toaletten spolar inte ordentligt, den enda riktiga möbeln är en begagnad soffa och persiennerna går inte att dra igen.
Strickland visar även upp sina pistoler, som han säger sig behöva ”ifall han hamnar i en eldstrid”.
– Jag vill inte att ni känner er nedstämda med era egna liv, sade en sarkastisk Strickland. Jag är i UFC och tjänar rätt bra pengar. Det finns olika nivåer till den här skiten, eller hur?
https://www.instagram.com/p/CZQlMIwJgkh/
Värt att nämna är att fightern tjänade minst 230,000$ (ca 2.2 miljoner kronor) i fjol i vinsterna över Krzysztof Jotko och Uriah Hall via domslut.
Topprankade fighters i UFC kan även få extra pengar under bordet, men det är självklart inte garanterat. Även efter skatt, träningsavgifter och dylikt borde Strickland ha mer än tillräckligt för att köpa in några nya möbler och renovera om i lägenheten – men det verkar inte vara en prioritet för honom!
Vad tycker du om Sean Strickland och hans ”crib”?
HETAST JUST NU
- Conor McGregor lovar att helt avstå från alkohol – inför comebacken!
- COMEBACK?! UFC-favoriten Zabit tillbaka i gymmet: ”Ska krossa någon!”
- UFC-veteranen går loss på Dana White: ”Tar större delen av pengarna”


