Bellator har tecknat kontrakt med ytterligare en av sportens mest spännande namn. Detta efter att en av Blackzilians tungviktstalanger nyligen anslutit till organisationen trots att UFC ska ha haft ögonen på Lorenzo Hood. Med den före detta mästaren Rashad Evans som mentor hoppas han på att göra ett rejält avtryck i Bellator för att sedan ta karriären till nya höjder.
Lorenzo Hood (9-2) ses som en av USA:s mest spännande tungviktare och spås en alldeles utmärkt framtid inom professionell MMA. Han tränar för tillfället hos ett av sportens mest angenäma gym i Blackzilians i Boca Raton, Florida och sägs ha UFC:s före detta lätt tungviktsmästare Rashad Evans (19-3) som sin främsta mentor. Han tecknade nyligen ett fyramatchers långt kontrakt med Bellator och hoppas enligt egen utsago på att gå tre av dessa under 2015. Han har till och med en motståndare i åtanke då han uttryckt ett intresse i att möta Bobby Lashley (12-2).
Hood har vunnit nio av sina elva professionella matcher sedan debuten i februari 2009. Än mer imponerande är att samtliga kommit genom avslut i första ronden, allihopa efter KO:s och TKO:s som följd av slag. Det är en hårtslående tungviktare Bellator lagt vantarna på med andra ord och han höjs till skyarna av träningskamraterna i Boca Raton, bland annat innefattande Evans, UFC:s främsta lätt tungviktsutmanare Anthony Johnson (19-4) samt den flertaliga kickboxningsmästaren Tyrone Spong (74-7-1 kickboxning, 2-0 MMA).


