Chris “Cyborg” Santos räknas av många som den pound-for-pound bästa kvinnliga fightern på jorden. Hon har bara förlorat en match i sin karriär, sin debutmatch. Det var via en kneebar i maj 2005. Sedan dess har hon totalt dominerat alla de hon mött, och sitter nu inne med 10 raka vinster med 8 knockouter och ett MMA-rekord på 10-1. Alla dessa matcher har varit i den kvinnliga fjädervikten på 145lbs, men nu vill hon gå och dominera en viktklass till – Den kvinnliga bantamviktdivisionen.
– ”It’s going to be difficult, but I’m going to try to make the move because there’s going to be more work for me there,” säger Cyborg till MMAWeekly via en tolk.
Men för de som är oroliga så lär inte Cyborg stanna i bantamvikten för evigt.
– ”I want to try and do both categories if it’s possible. There will be more opportunities at 135,” säger Cyborg.
Det stora problemet som Cyborg haft är svårigheten för organisationen att skaffa värdiga motståndare till henne. Men samtidigt har hon även haft en del kontraktproblem med Strikeforce som förvisso nu är lösta. Men i dagsläget var det 1,5 år sedan Cyborg senast gick en match överhuvudtaget, när hon knockade Jan Finney via ett knä mot kroppen.



