Conor McGregor fick sin överklagan om sexuellt övergrepp avvisad av rätten. Nu har irländaren tagit till sociala medier för att uttrycka sina många tankar kring situationen.
Conor McGregor fick sin överklagan avvisad
I lagens ögon är den tidigare UFC-mästaren Conor McGregor fortsatt en dömd våldtäktsman. Irländaren, som fälldes för våldtäkt i det civilrättsliga fallet av High Court Dublin i november förra året, överklagade den domen om det sexuella övergrepp som enligt rätten ägde rum i slutet av 2018. I veckan avvisades dock McGregors överklagan.
Fälld för sexuellt övergrepp efter en våldtäkt 2018
Målsäganden Nikita Hand hävdade att hon blev brutalt våldtagen av McGregor på ett hotellrum i Dublin i december 2018. Och i november förra året fälldes den tidigare fightern i det civilrättsliga fallet och blev dömd att betala €250,000 till målsäganden. Även Hands rättegångskostnader ska betalas av McGregor.
Tar till X för att uttrycka sina tankar efter sin misslyckade överklagan
På sociala medier under fredagen skrev McGregor ett långt inlägg där han bland annat menar på att han blev rensad i brottmålet, även om fallet endast behandlades i civilrätten. McGregor fortsätter därefter med att gå igenom rättsprocessen och alla de felaktigheter som han anser har tagit plats. Han ifrågasätter även de som kan döma honom för ett brott han menar att han inte begått.
– Hur folk sover om natten förstår jag inte. Jag är säker på att de inte gör det. Inte bra iallafall, det är omöjligt, skrev McGregor och fortsatte:
– Att felaktigt anklaga någon för våldtäkt och sedan förlora, att ignorera fakta och sopa det under mattan är ondskefullt på en ny nivå, skrev McGregor.
Conor McGregor uppmanar folket att backa honom
Därefter vänder sig McGregor, som har försökt göra sig ett namn i den irländska politiken, till Irland. Han försöker få irländarna bakom sig och menar på att han slåss mot stora makter och att dessa makter gör allt för att dra ner honom i skiten.
– Irland, låt inte denna UTPRESSNING distrahera er. Ni kan se vad jag står upp emot och vi visste att det alltid skulle vara fallet. VI SLÅSS VIDARE, skrev McGregor.
James Lawrence awarded his clearance (I won’t say innocence because we were both long prior to this shake down awarded this)
He was awarded his clearance in a civil trial but he was not awarded his costs!
How incredibly wrong!
To be accused of rape, win your innocence, and…
— Conor McGregor (@TheNotoriousMMA) August 1, 2025
Sammanfattning och läsarfråga
Conor McGregor har tagit till sociala medier för att uttrycka sina tankar efter att hans överklagan i det civilrättsliga fallet om sexuellt övergrepp blev avvisad av rätten. På X skriver McGregor bland annat att han inte förstår hur de som felaktigt dömt honom kan sova om nätterna. Han försöker även få det irländska folket bakom sig. Vad säger du om hela soppan McGregor?
Läs mer
Om du vill läsa mer om fallet och fällningen om sexuellt övergrepp, klicka här.
Om du vill läsa mer om McGregors överklagan, klicka här.


