Det verkar som att Khamzat Chimaev har lagt ner ett stort arbete bakom kulisserna för att säkerställa att hans kondition håller under UFC 319. Nu berättar Cormier en historia om hans konditionsredskap.
Khamzat Chimaev ställs mot Du Plessis – konditionen ett problem
Khamzat ”Borz” Chimaev står bara dagar från sitt stora möte med mellanviktsmästaren Dricus du Plessis i huvudmatchen på United Center på söndag morgon. Målet är att göra det som varken Sean Strickland eller Israel Adesanya lyckats med – vinna mot Du Plessis och ta titeln.
Många menar att Chimaev måste avgöra matchen tidigt, innan tröttheten slår till – något som Du Plessis hittills inte haft problem med under sin obesegrade UFC-karriär. Men Daniel Cormier har sett vilken intensiv träning Chimaev lagt ner under sitt läger. Och nu berättar han en historia om den beryktade motionscykeln.
Cormier berättar historia – om Khamzat Chimaevs konditionsträning inför UFC 319
Prognoserna för Du Plessis och Chimaev har i stort följt mönstret. Khamzat vinner om han får ett tidigt avslut. Om matchen istället går längre än rtill ond två – då blir det vinst till Du Plessis.
“Om Chimaev hade ett problem skulle det vara konditionen – eller åtminstone verkade det så,” sade Cormier i sin podcast Good Guy/Bad Guy med Chael Sonnen. “I matchen mot Gilbert Burns verkade det som att han tappade tempo.
“Jag såg ett videoklipp… mina damer och herrar, lyssna på mig när jag säger detta. På varje brottningsanläggning i världen hittar du en airdyne-cykel… den svåraste som finns att övervinna, för du kan inte slå den. Det är en motståndare du inte kan besegra.
“Så hård som den är, såg jag Khamzat Chimaev – som många trodde hade ett konditionsproblem – använda airdyne-cykeln,” fortsatte Cormier. “Istället för att nöja sig med den oslagbara maskin vi alla har använt i 30 år, bestämde coach Cal och Khamzat Chimaev att det inte var tillräckligt med motstånd.
Så nu tar Khamzat Chimaev den oslagbara maskinen, killar. Coach Cal (Sam Calavitta) och han har nu satt ett motståndsband på cykelns handtag för att göra airdyne-cykeln ännu svårare.
Varje stor fighter ni känner, hela Mount Rushmore… har försökt besegra airdyne-cykeln – och alla har misslyckats.
Men om Khamzat Chimaevs kondition räcker? Det till återstår att se. Men en sak är säker – vi blir många som tittar nyfiket på söndagsmorgonen på Viaplay.
Läs också:
Du Plessis tror att Chimaev har tvivel: ”I ditt huvud vet du själv”


