Rysslands största kampsporskanal Bojets med runt 15 miljoner tittare, Bojets betyder givetvis fighter på ryska.
Det är det jag har tänkt göra ny men dock om MMA i dagens Ryssland. Somliga av er kan säkert behärska turistspanska eller fyllestyska , själv kan man kontaktryska.
Inom fem veckor så kommer jag att traska runt på gatorna någonstans i kylan i St.Petersburg med hopp om att få ha en återträff med Aleksander Emelianenko och hans nya MMA-klubb AE Team. Jag kommer eventuellt att intervjua honom och fråga vad han sysslar med idag och vilka killar från hans klubb som man borde lägga på minnet. Man kan säga såhär, det finns gott om stora gäddor i små fiskdammar därborta.
Jag tvivlar på att ni känner till några fler än bröderna Emelianenko och blond-Sergei för tillfället. Jag tänker nu ta fram och presentera fem duktiga lättviktare där jag rankar dem efter deras prestation under de senaste två åren som har gått.
Vi pratar om lättvikt eller ljåhkavjes som man säger:
5. Maratbek Kalabekov/Peresvet FT
En hyfsat lång fighter inom lättvikt, skall tydligen vara runt 185 cm och har ett Dagestanskt ursprung och därmed en bra brottning. Hans rekord är sisådär, åtta vinster och två förluster på domslut varav en förlust kommer från gatekeepern Bendy Casimir från Frankrike.
Hans meriter är från en fyramansturnering och en åttamansturnering i Portugal under MMA-organisatioenn WUFC. Han vann alltså två-tre matcher på samma kväll, vilket borde säga en hel del att han klarar av bra motstånd utan att beklaga sig med skador. Han är en rysk mästare i thaiboxning och sambo, så han kan använda sina knän i clinch samtidigt han kan göra fina kast från sambon och eventuellt avsluta sina motståndare på benlås. Vilket han aldrig har gjort, däremot så har han vunnit rätt så många matcher på giljotin.
Klipp från en av matcherna från åttamansturneringen:
Maratbek Kalabekov
4. Magomed Magomedov/Gorets
Är det bara jag som tycker att han är lik skådespelaren Gustaf Hammarsten? Hur som helst, den här fightern tävlar för Dagestanska MMA-klubben Gorets som vann M-1 Selection förra året och är alltså i princip den bästa ryska MMA-klubben för tillfället.
Denna Magomed med sina kickboxningsmeriter har ett record på 4-3-0. Han har gick fem matcher i 2009 och före det så gick han två matcher år 2003-2004 som han torskade på. Alla hans vinster har han vunnit på lustigt nog submissions men är ändå en striker. Rätt så allsidig fighter som förhoppningsvis kommer att kunna få ihop några vinster i år. Varken bra eller dålig skulle jag säga.
En av hans matcher från M-1:
Magomed Magomedov
3. Mikhail Malutin/AE Team
En fd Red Devil-fighter som representerade som lättvikt för Team Red Devil under M-1 Challenge år 2008. Denna fighter är varken bu eller bä, men mest bä eftersom han tar vilken match som helst i korta varsel och har vunnit de flesta av dem.
Han förlorade tex sin match i Israel under en kort varsel på domslut samt han åkte dit själv, allt för att få en match tydligen. Han är en rysk mästare i sanshou, så han kan alltså slå rätt så hårt, men inte så hårt att han kan knocka dem. Det brukar sluta med att han småskadar sina motståndare, plockar ner dem och sedan ligga där tills han vinner på domslut. Han har dock vunnit över Niko Puhakka och har en split-dec förlust mot Bendy Casimir. Han är en nära vän till Aleksander Emelianenko och därmed så är han van att ta emot tunga slag. Jag har träffat honom personligen. Har runt 13 vinster och sju förluster.
Match mot Niko Puhakka:
Milhail Malutin
2. Yuri Ivlev/Sk Legion
Klubben förtjänar sin titel nämligen SK, ni som har lirat Warcraft 3 eller Counter Strike vet nog vad jag pratar om. Klubben vann M-1 Challenge mot USA EAST förra året på grymma avslut, 5-0 löd resultatet till SK Legion.
Yuri Ivlev är en kort liten blondin med 12 vinster och 5 förluster, dessa förluster kommer bland annat från Daisuke Nakamura på domslut. Han har vinster mot svensken Per Eklund, Franco De Leonardis och Bendy Casimir. Han är Rysslands motsvarighet till Eddie Alvarez, i alla fall om man skall utgå från hans segergester och stil. Hans starkaste vapen är sub-defense, det finns ingen grappler som under det senaste tre åren har dragit ut honom, hans stående är fenomenal. En vinst mot honom har imponerat mig rejält och kanske er läsare också.
En av hans matcher från M-1 Challenge:
Yuri Ivlev
1. Aleksander Sarnavsky/RusFighters
Här talar vi om en ung och hungrig fighter, är idag 21-år och kommer att ha en tuff månad som ingen annan svensk har haft i MMA. Han gick först en fyrmanasturnering i helgen som var i staden Omsk, sedan så skall han ställa upp i en åttamansturnering i M-1 Selection East Europe den 26:e februari. Alltså kommer han kanske gå fem matcher på en månad och det är inte vilken banan som helst som han möter. Aleks har hittills sex vinster varav många på submissions, hans senaste vinst var mot Maratbek Kalabekov som jag rankade som 5:a här. Han är näst längst i denna rankning med 181 cm.
Han verkar ha gjort lumpen med tanke på att hans stil översätts till ”hand-to-hand combat”. Alltså så pratar vi om en Kharitonov.Jr som är på väg att visa upp sig inför världen. Hans tränare och förebild är mellanviktaren Aleksander Shlemenko som jag kommer att nämna senare.
Klipp från en av hans matcher:
Sarnavsky
Det var allt för idag, ställ gärna frågor om dessa fighter så skall jag se vad jag kan säga om den saken. Jag kommer eventuellt att ranka fem bästa welter/mellan/lätt tung/tungvikt vid intresse. Jag är säker på att ni kommer att gilla fighters från lätt tungvikt.
Kontakta gärna mig hur man försvarar sig mot björnar med bananer 🙂
// Anton Linder









