Wasi Adeshina hade redan accepterat förlusten mot Ignacio Campos. Veckor senare kom ett meddelande från PFL som fick honom att först frukta för sin egen framtid i organisationen. Beskedet var ett helt annat: enligt Adeshina hade motståndaren åkt fast för doping. I en exklusiv intervju med MMAnytt berättar PFL Africa-mästaren om misstanken som väcktes redan på invägningen, riskerna han ser med doping i MMA – och revanschen han nu vill ha.
Ett meddelande veckor senare
Förlusten var redan bearbetad. Wasi Adeshina hade gått igenom vad han själv kunde ha gjort annorlunda, landat i att tålamodet borde ha varit större och börjat rikta blicken mot nästa match. Det fanns ingen konspiration att leta efter och ingen ursäkt han försökte bygga.
Matchen den 13 juni hade varit en av karriärens största. Adeshina, regerande PFL Africa-mästare i fjädervikt, fick huvudrollen när organisationen arrangerade sin historiska första gala i Nigeria. På andra sidan stod spanjoren Ignacio ”Nacho” Campos. Efter 1.45 av första ronden var allt över när Campos avslutade Adeshina med en rear-naked choke.
Några veckor senare dök ett meddelande upp på WhatsApp.
– Jag fick ett meddelande från en av cheferna i PFL. Han skrev ungefär: ”Tyvärr behöver jag komma med dåliga nyheter. Din motståndare har åkt fast för doping”, berättar Adeshina exklusivt för MMAnytt.
Orden ”dåliga nyheter” hade redan hunnit skicka tankarna åt ett helt annat håll. Adeshina hade förlorat sin senaste match och visste inte varför PFL plötsligt ville nå honom.
– Jag tänkte: ”Oh shit, har jag gjort någonting? Ska de säga att jag får sparken för att jag förlorade?” Det var sådana saker jag förväntade mig. Att min motståndare hade åkt fast för något förväntade jag mig inte.
Lättnaden över att hans egen PFL-framtid inte var hotad blandades med en annan reaktion. Beskedet kom först efter att kampen redan hade utkämpats.
– Jag tänkte: hur? Det hade gått flera veckor efter matchen. Det här skulle ha kommit innan. Då hade jag kunnat välja om jag ville gå matchen eller inte.
Enligt uppgifterna som tas upp i MMAnytts intervju ska Campos ha stängts av i sex månader. PFL har i skrivande stund fortfarande Adeshinas förlust registrerad på sin officiella fighterprofil, där matchen mot Campos listas som en submissionförlust i första ronden.
Det han såg på invägningen
I efterhand finns en detalj från fight week som Adeshina återkommer till.
Hans eget träningsläger hade knappast kunnat gå bättre. Formen kändes rätt, träningen hade fungerat och till och med den avslutande viktnedgången hade gått ovanligt smidigt. Pressen han kände handlade mindre om mästarstatusen än om vilka som skulle sitta på läktaren. Hans mamma skulle för första gången se honom tävla.
– Jag ville prestera hur bra som helst framför morsan. Att hon fick se mig i en så stor organisation under en sådan kväll var häftigt.
Vid invägningen förändrades bilden en aning. Adeshina såg ut som han förväntade sig att en fighter ska göra efter att ha pressat ned kroppen till tävlingsvikten. Tröttheten syntes. Campos gjorde, i hans ögon, inte det.
– Vi fighters vet hur vi ser ut när vi bantar. Man ser trött ut, får ringar under ögonen och mår inte speciellt bra. Men av någon konstig anledning såg min motståndare fräsch ut. Han hade vätska i kroppen och såg pigg ut.
PFL officiella invägning visar att båda klarade fjäderviktsgränsen inför huvudmatchen i Lagos. Vid tillfället drog Adeshina ingen slutsats om varför Campos såg annorlunda ut. Frågan riktades mot honom själv.
– Jag tänkte bara: ”Vad är det jag gör fel?” Någon form av slit borde synas i kroppen. Jag började tänka att jag kanske måste bli bättre på mitt sätt att gå ned i vikt så att jag också kan se ut sådär och vara pigg under fight week.
Några veckor senare fick minnet en annan laddning.
Förlusten får ändå stå kvar
Det hade varit enkelt att låta dopingbeskedet skriva om matchen i efterhand. Adeshina hade dessutom gott om sportsligt kapital före nederlaget. I december 2025 besegrade han Alain Majorique och blev den första mästaren i PFL Africas fjäderviktsturnering. Segern var hans sjätte raka och gav honom guldet i organisationens första afrikanska mästarsäsong.
Nu hade mannen som brutit segersviten, enligt beskedet Adeshina fått, åkt fast.
Ändå vägrar han stryka de 105 sekunderna ur sitt eget bokslut.
– Om jag ska vara realistisk mot mig själv som fighter och inte gömma mig bakom statistik och andra saker måste jag acceptera att det var en förlust. Han vann. Kanske inte på det bästa sättet, men han vann matchen.
Inte ens när möjligheten till en legitim ursäkt läggs framför honom vill han ta den.
– Jag kommer inte vara en fighter som gömmer mig från min förlust. Det är en förlust oavsett om den står på mitt record eller inte. Jag tar med mig den till framtida matcher och gör allt i min makt för att det inte ska hända igen.
Acceptansen betyder inte att han ser lätt på det som ska ha hänt.
För Adeshina blir dopingen särskilt svår att separera från själva idrottens natur. MMA är inte en tävling där en förbjuden fördel enbart påverkar en tid, ett resultat eller en placering. Motståndaren står några decimeter bort och försöker slå, sparka, strypa eller på annat sätt avsluta matchen.
– En fighter ska inte behöva fuska. Det handlar om en fistfight. Det är MMA. Ingen pistol, ingen kniv, inget vapen är involverat. Varför skulle man vilja fuska för att slåss med en annan vuxen man?
Han fortsätter:
– Om du inte är redo för det, ta inte matchen. Skriv inte på pappret. Någon annan är mer än villig att gå in där och slåss med mig.
”Det här är MMA – det är farligt”
Efter beskedet har Adeshina också tänkt på vad en otillåten fysisk fördel kan innebära inne i buren. Han säger själv att han inte hade satt sig in i vilken substans motståndaren ska ha testat positivt för när han fick beskedet. Resonemanget landar därför någon annanstans: i risken fighters redan accepterar varje gång burdörren stängs.
– Det här är MMA. Våra handskar är bland de tunnaste inom kampsport, bortsett från bare-knuckle. Minsta lilla felslag, oavsett om man menar det eller inte, kan räcka. Det är farligt.
Han kom själv ur matchen utan någon allvarlig skada och återvände till träningen. Men tanken på vad som kunde ha hänt är svårare att avfärda än själva förlusten.
– Jag hade tur som kom ut därifrån oskadad. Men man vet aldrig. Någon annan kan gå in där vid fel tid, fel dag, och vad som helst kan hända.
Adeshina beskriver MMA som en idrott där ensamheten blir påtaglig när matchen väl börjar. Tränare, familj och supportrar kan följa honom fram till buren. Resten måste han lösa själv.
Det är också där beskedet tycks ha landat hos honom. Inte som ett sätt att få tillbaka en förlorad kväll, utan som något att bära in i nästa.
– Jag använder det här som bensin till nästa match. Stackars nästa motståndare som kommer stå framför mig.
Revanschen han vill ha
Om Ignacio Campos finns kvar i PFL när avstängningen är över behöver organisationen inte fundera länge över en möjlig returmatch.
Adeshina vill ha den.
På frågan om han verkligen är beredd att möta samma motståndare igen kommer svaret utan omskrivningar:
– Helt ärligt, ja.
Och när frågan skärps – vill han möta en fighter han nu betraktar som en fuskare? – kommer intervjuns hårdaste svar.
– En fuskare som får tjäna stryk? Absolut.
Han vill inte driva någon kampanj i sociala medier eller ägna månader åt att kräva upprättelse från Campos. Om spanjoren får fortsätta i organisationen ser Adeshina hellre att saken avgörs där deras första möte slutade.
– Jag behöver inte hålla på och skriva om det och lägga upp posters om att han har fuskat. Om han är kvar, absolut. Gör om, gör rätt.
Någon personlig kontakt efter dopingbeskedet har han inte fått.
– Han har inte hört av sig. Hade jag varit i hans skor hade jag förmodligen också skämts.
Om en returmatch verkligen blir verklighet återstår att se. Adeshina avslöjar däremot att förhandlingar redan pågår om hans nästa framträdande i PFL. Han vill inte säga vem motståndaren är eller på vilken kontinent matchen ska arrangeras, men tidsplanen är tydligare.
– Mot slutet av året kommer jag tävla. Vi diskuterar framtida motståndare. Det är en match, men jag kan inte ge så mycket information. Vi för samtal.
Två månader efter kvällen i Lagos finns förlusten fortfarande i hans record. Titeln han vann i december finns också där. Nu har ytterligare något lagts till berättelsen om de 105 sekunder som skilde dem åt.
Adeshina tänker inte be om att få dem tillbaka.
Han vill ha fem nya minuter, och helst fler.
– Wasi är kvar i PFL. Målet är inte över. Jag jobbar, jag kämpar och jag tränar. Jag är tillbaka i slutet av året. Framtiden ser ljus ut.
Hela den exklusiva intervjun med Wasi Adeshina går att se och lyssna på i MMAnytts podcast.
Följ oss på Instagram, Facebook och YouTube för fler nyheter, exklusiva intervjuer och highlights!


