Det senaste tillskottet på den svenska MMA-marknaden är organisationen Heroes. De blev den 7e december godkända att hålla sin första gala i Halmstad på Halmstad Arena den 23 mars nästa år, och har idag fått upp både facebook-sida, hemsida och poster för deras första gala.
”Heroes Fighting Chamionship kommer gå i Halmstad Arena den 23 mars,” berättar tävlingsledaren Marko Gyllenland till MMAnytt. ”Vi har knutit några av de bästa inom respektive sport till galan. Arenan kommer att ta 4500 platser och vi räknar med ett fullsåld Arena. Biljetterna kommer att släppas inom kort. Samt några av matcherna kommer att presenteras i mellandagarna.”
Galan i sig är en hybridgala och kommer att innehålla både MMA-matcher och Thaiboxningsmatcher. Ännu är inga matcher presenterade för den kommande galan, men detta förväntas komma under de kommande månaderna.
”Heroes Fighting Championship kommer bestå av 10-12 högkvalitativa professionella MMA-matcher samt 2 muay thai matcher med några av de bästa inom sporten i Sverige,” fortsätter Marko. ”Galan kommer inte lämna någon oberörd i fråga om matcher och inramningar. Varje match är en hänförande, något extra, som engagerar publiken och eggar fantasin. Vi räknar som sagt med att galan säljer slut på biljetter innan utsatt tävlingsdatum. Grunden för en lyckad gala är spännande profiler och matchningar, ett starkt koncept och bra marknadsföring. Vi vill skapa en gala med bara de bästa godbitarna och peka ut en ny riktning i vad kampsport egentligen handlar om.
Vi vill med denna gala ta kampsport till en helt ny nivå. Namnen på galan skall inte bara locka MMA-fans och thaiboxningsintresserade. Tanken är även att galan skall locka vanliga människor som aldrig varit på en kampsportsgala tidigare, för att de vill se någonting extraordinärt och spektakulärt.
Thaiboxningpubliken är stor och trogen speciellt i den regionen och det är inte så långt för varken malmöiter eller göteborgare att åka dit. Det finns en stor tahiboxningstradition på västkusten med bra klubbar allt från Malmö, Helsingborg, Halmstad, Varberg, Göteborg och Borås. Vi vill erbjuda det bästa för vår publik och vi tror de flesta gillar stående kamp. Att mixa MMA och thaiboxning gör att galan får en bra variation.”
Mer information om organisationen finns på heroesfighting.com. De kommande matchpresentationerna kommer att dyka upp här direkt på MMAnytt.



