Jack Della Maddalena förväntar sig att bli nedtagen av Islam Makhachev i deras extremt spännande titelfight på UFC 322. Inför matchen har kritiker gjort en poäng kring att mästaren inte kommer att klara av utmanarens grappling. “JDM” själv är dock inte speciellt orolig.
Jack Della Maddalena vs Islam Makhachev på UFC 322
I helgen är det dags för årets kanske största gala, UFC 322. Galan tar plats i den klassiska arenan Madison Square Garden i New York, USA. Huvudkortet innehåller banger efter banger, och även underkortet samt det tidiga underkortet har en hel del intressanta matcher. Men förståeligt nog är det huvudmatchen, Jack Della Maddalena vs Islam Makhachev, som drar störst intresse.
Första titelförsvaret för mästaren
Della Maddalena blev mästare i weltervikt efter att ha tagit bältet från Belal Muhammad på UFC 315 tidigare under året. Nu ska den tysta mästaren göra sitt första titelförsvar, och även om han inte är alltför pratglad med mikrofonen så kan vi förvänta oss att han låter sina färdigheter tala. Det kommer han att behöva göra då han nu står inför sin tuffaste utmaning i karriären, en av de största genom tiderna, den tidigare lättviktsmästaren Makhachev.
Den tidigare lättviktsmästaren
Makhachev blev lättviktsmästare när han tog bältet från Charles Oliveira på UFC 280. Därefter försvarade han sitt bälte vid fyra tillfällen, senast mot Renato Moicano på UFC 311. Efter sin senaste vinst valde han att lämna ifrån sig bältet för att istället ta klivet upp till weltervikt. Nu ska Makhachev alltså utmana om bältet i sin nya division.
Jack Della Maddalena är inte rädd för nedtagningar
Framför media på mediedagen inför UFC 322 fick mästaren en fråga kring sitt självförtroende. Reportern vill veta var Della Maddalena för sitt stora självförtroende ifrån. Enligt welterviktsmästaren från Perth, Australien handlar det inte om att han underskattar Makhachev, utan mer om hans egna tro på sig själv och sitt team.
– Jag menar att jag tror på mig själv, jag tror på mitt team. Lita på processen, sade Della Maddalena.
Därefter fortsätter reportern med en fråga kring hur Della Maddalena tänker kring sin motståndares kvaliteter i grappling. Makhachev har under sin karriär avslutat sin motståndare via submission 13 gånger på 27 vinster. Majoriteten av Makhachevs motståndare gör allt för att inte bli nedtagna, men Della Maddalena är inte speciellt orolig. Han till och med förväntar sig att jobba en hel del på mattan.
– Fem ronder mot Islam måste man förvänta sig att bli nedtagen någpn gång, du vet. Han har gått till krig, han har testats där inne mot några av de bästa, så jag förväntar mig att det går till marken. Men det är som det är. I en perfekt värld håller vi honom på avstånd så att han inte kan ta det till mattan, men ja, vi förväntar oss ett krig i alla aspekter av mixed martial arts, intygade Della Maddalena.
Sammanfattning och läsarfråga
Jack Della Maddalena står inför en tuff utmaning i sitt första titelförsvar. På UFC 322 ska han försvara sitt nyvunna bälte mot den rutinerade tidigare lättviktsmästaren Islam Makhachev. En väldigt spännande match väntar oss alla, förhoppningsvis. Hur tror du att matchen kommer att se ut? Blir det främst ett stående krig eller kommer vi att få se mycket grappling och scrambles?


