Ryssen Konstantin Erokhin testade positivt i ett dopingtest i samband med finalen i The Ultimate Fighter 22 och nu har Nevada Athletic Commission utfärdat hans straff på kommissionens månatliga möte i Las Vegas.
Det är många fighters som har åkt fast för doping den senaste tiden. En av dem är ryssen Konstantin Erokhin som testades positivt för den anabola steroiden masteron, också känt som drostanolon, i ett test i samband med ”The Ultimate Fighter 22”-finalen den 11 december förra året. Han gick i match mot Gabriel Gonzaga, en match som han förlorade via enhälligt domslut. Eftersom han förlorade så står sig resultatet från matchen.
Avstängningen blir 12 månader från och med finalen i TUF 22 och han tvingas betala $3300 (ca 27 000 SEK) i böter. Han var själv inte på plats eller i telefon för att motta domen och har inte besvarat domen. För att ansöka om licens för att få gå i match i Nevada igen måste han betala alla rättegångskostnader för dagen och betala för samt lämna rena urintester.


