Idag hölls Kung Fu-festivalen i Kungsträdgården mitt i Stockholm. Både Rami Aziz och Magnus ”Jycken” Cedenblad deltog på galan, men för Cedenblad gick det inte alls som det var tänkt.
Efter en väldigt intressant match, med ett par bad i en iskall pool med vatten utomhus som straff om man kom utanför området, så slutade matchen väldigt olyckligt. Magnus landade väldigt illa i fontänen, och körde axeln i botten och vad det verkade som slog den ur led. Matchen bröts självklart, och Magnus begav sig mot sjukhuset.
Han gav oss dock en uppdatering via Facebook för en liten stund sedan:
Kung fu är livsfarligt. Tacka vet jag MMA 🙂
Och som ett svar på några frågor om hur det gick så svarade han:
Axeln är lite småpaj, [den] har röntgas [och] så. Men [jag] ska tillbaka om 3 dagar för ytterligare koll.
Det fanns läkare på plats, och han berättar snabbt lite ingående om själva skadan. Även en snabb-repris på det exakta ögonblicket finns efter hoppet för de som inte vill sitta och titta på hela matchen. En närmare video med Magnus, Rami och Nils Widlund kommer komma inom kort här på MMAnytt.
Snabb repris av fallet
Läkaren berättar om Magnus skada


