söndag, september 20, 2026
MMAnytt
  • Nyheter
  • UFC
  • MMA
  • Sverige
  • Tider
  • Poddar
  • Ranking
  • fighters
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
    • Betting utan svensk licens
    • Spelguiden
  • MMA TV
  • Om oss
    • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
    • Jobb
    • Kontakt
  • SE
    • FR
    • ES
    • NO
    • ENG
No Result
View All Result
MMAnytt
No Result
View All Result

Redaktionstipset: UFC 202 – Underkortet

Cody Garbrandt Diskussion Exklusivt Lorenz Larkin Neil Magny Nyheter OHMBET Redaktionstipset Rekommenderat Takeya Mizugaki UFC
20 augusti, 2016 17:00
Cody Garbrandt UFC 199 Los Angeles 20160605 MMAnytt.se-15

Foto: Vince Cachero

Dela på FacebookDela på TwitterDela på Whatsapp
Ashah Tafari by Ashah Tafari

 


I natt är det äntligen dags! UFC 202: Diaz vs. McGregor II är bara timmar iväg och det är ett spännande matchkort som väntar. Nu är det dags att tippa vinnarna – vi börjar med underkortets sju matcher.

Bantamvikt

Garbrandt

#8 Cody Garbrandt

Vinst: 1.20
Domslut: 3.23
KO, TKO eller diskvalifikation: 1.83
Submission: 8.40

VS. 

Mizugaki

#11 Takeya Mizugaki

Vinst: 5.20
Domslut: 6.94
KO, TKO eller diskvalifikation: 12.00
Submission: 16.00

 

Den obesegrade bantamviktaren Cody Garbrandt (9-0) söker nu sin tionde raka vinst, när han gör upp mot den japanske veteranen Takeya Mizugaki (21-9-2) i den sista matchen på underkortet.

Detta är en riktigt intressant matchning med stor betydelse för divisionen. Många känner att Garbrandt borde ha ställts mot högre rankat motstånd, men samtidigt blir Mizugaki, som har gått fler matcher än någon av Garbrandts tidigare motståndare, ett tufft test för honom.

Sett till de imponerande prestationer vi hittills har fått se av Garbrandt, i synnerhet senast mot då obesegrade Thomas Almeida (), är det svårt att inte ge honom fördelen här. Men även om Mizugaki är kortets största underdog ska han inte räknas bort. Han har vunnit sex av sina senaste åtta matcher och har endast förlorat mot Dominick Cruz (22-1) samt Aljamain Sterling (12-1) de senaste fyra åren.

Mizugaki är en tuffing som lär kunna hålla sig rörlig och ställa till det lite för Garbrandt med sina slagväxlingar, men i slutändan ser jag att Garbrandts bättre striking för honom till en poängvinst.

Vinnare: Cody Garbrandt via domslut.

Kvinnlig bantamvikt

Pennington

#8 Raquel Pennington

Vinst: 1.40
Domslut: 2.18
KO, TKO eller dikvalifikation: 4.70
Submission: 5.37

VS.

Phillips

Elizabeth Phillips

Vinst: 3.20
Domslut: 3.84
KO, TKO eller diskvalifikation: 9.69
Submission: 14.00

 

I ett kvinnligt bantamviktsmöte gör topp 10-rankade Raquel Pennington (7-5) upp mot Elizabeth Phillips (5-3). Ingen av damerna har särskilt imponerande matchfacit, men det är ”Rocky” som har betydligt mer erfarenhet mot kvalificerat motstånd.

The Ultimate Fighter 18-deltagaren Pennington har vunnit fyra av sina sex matcher i UFC, och de två förlusterna var bägge via jämna delade domslut mot topprankade motståndare. Dels var det en domare som tyckte att hon vann mot den tidigare mästarinnan Holly Holm (10-2) i hennes debut, och när det gäller den andra förlusten, som kom mot Jessica Andrade (14-5), hämnades hon nyligen i en returmatch. Hon är extremt tuff, har bra striking och god avslutsförmåga på mattan.

Phillips har själv haft det tuffare i organisationen då hon förlorade sina två första matcher via delat domslut. Sist vi såg henne återvände hon till vinstkolumnen, dock mot Jessamyn Duke (3-5-1) som i dagsläget har förlorat fem raka matcher och inte är kvar i UFC. Hon är en orädd brawler som har avslutat majoriteten av sina matcher, men hon har inte mött samma nivå av motstånd som Pennington.

Jag känner att Pennington tar ett stort steg ner i svårighetsgrad här, och ser inte vad Phillips kan göra för att vinna mer än att få in en fullträff. Förmodligen lär det inte hända, utan jag tror Pennington kammar hem det med ännu en submissionvinst.

Vinnare: Raquel Pennington via submission, rond 2.

Fjädervikt

Lobov

Artem Lobov

Vinst: 1.85
Domslut: 5.03
KO, TKO eller diskvalifikation: 2.79
Submission: 10.40

VS.

Avila

Chris Avila

Vinst: 2.06
Domslut: 3.21
KO, TKO eller diskvalifikation: 6.17
Submission: 5.41

 

Nu är det vinna eller försvinna som gäller för The Ultimate Fighter 22-finalisten Artem Lobov (11-12-1), när han tar sig an nykomlingen Chris Avila (5-2) i en annan Dublin vs. Stockton-matchning.

Lobov förlorade egentligen matchen för att komma in i TUF-huset, men då Conor McGregor (19-3) var coach lyckades irländaren fiffla om reglerna för att få in sin lagkamrat. Väl inne i huset vann han tre raka matcher via T/KO, men förlorade finalen samt efterföljande match i UFC via domslut.

Avila är en ung talang som på flera sett liknar en mindre version av Diaz-bröderna, både sett till attityd, kroppsbyggnad och till viss del fightingstil. Han är bra i många avseenden, men saknar mycket erfarenhet och matcher mot etablerade motståndare.

Även om Lobov är bettingfavorit av förståeliga skäl, tror jag faktiskt att han får det svårt även här. Om han inte får in sina hårda slag lär han förlora i klinchen och på mattan. Dessutom är Avlila vass även stående och har kammat hem majoriteten av sina vinster via T/KO. Överlag känns han mer komplett och lär kunna ta hem vinsten efter full tid.

Vinnare: Chris Avila via domslut.

Kvinnlig stråvikt

Markos

#13 Randa Markos

Vinst: 1.75
Domslut: 2.52
KO, TKO eller diskvalifikation: 7.03
Submission: 5.44

VS.

Casey

Courtney Casey

Vinst: 2.20
Domslut: 3.77
KO, TKO eller diskvalifikation: 6.09
Submission: 6.24

 

Efter en imponerande TKO-vinst i sin senaste match får Courtney Casey (5-3) nu chansen att slå sig in i stråviktens topp 15, då hon tar sig an nummer 13-rankade Randa Markos (6-3).

Markos var en av deltagarna i The Ultimate Fighter 20 där hon tog sig till semifinal. Väl i UFC har hon varvat förluster med vinster i sina fyra matcher för organisationen. Hon är tuff, har mycket hjärta och bra grappling.

Casey är mindre rutinerad än sin motståndare. Hon studsade senast tillbaka till vinstkolumnen efter att ha inlett UFC-karriären med två raka domslutsförluster. Dock är hon enligt mig mer komplett och har ett klart övertag i det stående.

Markos må ha några bra vinster, men för det mesta har det inte varit något övertygande mer än ett par snygga armlås. Jag förväntar mig att Casey driver matchen, skakar Markos relativt tidigt och skräller med ett avslut.

Vinnare: Courtney Casey via T/KO, rond 1.

Weltervikt

Magny

#7 Neil Magny

Vinst: 1.77
Domslut: 2.06
KO, TKO eller diskvalifikation: 6.59
Submission: 6.21

VS.

Larkin

Lorenz Larkin

Vinst: 2.17
Domslut: 3.50
KO, TKO eller diskvalifikation: 1.88
Submission: 7.65

 

I en riktigt spännande welterviktsdrabbning får vi se topp 10-rankade Neil Magny (18-4) ta sig an Strikeforce-veteranen Lorenz Larkin (17-5).

Magny har hållit sig aktiv och sett lysande ut på senare tid, då han har vunnit tio av sina elva senaste matcher. Han kommer från en mycket stark prestation i en match mot Hector Lombard (34-6-1, 2 NC), där han visade upp en riktig järnhaka innan han själv lyckades slå ut cubanen.

Larkin har varit mer ojämn på senare tid, men verkar ha fått ihop allt bra som welterviktare. Sedan viktklassbytet, som var andra gången han flyttade ner efter att ursprungligen ha tävlat som lätt tungviktare, har han vunnit tre av sina fyra senaste matcher där förlusten kom via delat domslut.

”The Monsoon” har vass striking vilket har lett honom till flera imponerande vinster genom karriären. Magny är dock inte heller att leka med. Han har dessutom ett klart räckviddsövertag och lär även ha fördelen i grapplingen.

Detta är en svårtippad match och jag har flera gånger lutat åt Larkin. Men i slutändan tror jag ändå att Magny kan lyckas fightas smart och vinna ett domslut.

Vinnare: Neil Magny via domslut.

Weltervikt

Covington

Colby Covington

Vinst: 1.30
Domslut: 2.14
KO, TKO eller diskvalifikation: 6.96
Submission: 3.44

VS.

Griffin

Max Griffin

Vinst: 3.90
Domslut: 6.21
KO, TKO eller diskvalifikation: 7.32
Submission: 10.50

 

Colby Covington (9-1) går nu sin fjärde match i UFC då han tar sig an debutanten Max Griffin (12-2) i ett welterviktsmöte.

Covington är en rätt komplett fighters som har vunnit nio av karriärens tio matcher och hittills gjort bra ifrån sig i UFC. Efter att ha åkt på karriärens första förlust via submission, studsade han senast tillbaka till vinstkolumnen med en egen submissionvinst.

Griffin är å andra sidan en fighter som har mer krut i nävarna, även om han knappast är vilsen på mattan heller. Karriärens två förluster har bägge kommit via delat domslut mot respektabelt motstånd.

Griffin lär definitivt ha en del att hämta i matchen, men jag ser Covington som snäppet vassare i de flesta avseenden. Min gissning är att han får till ännu en submission efter en underhållande match.

Vinnare: Colby Covington via submission, rond 3.

Mellanvikt

Uda

Alberto Uda

Vinst: 2.50
Domslut: 6.19
KO, TKO eller diskvalifikation: 4.65
Submission: 5.43

VS.

Vettori

Marvin Vettori

Vinst: 1.60
Domslut: 4.65
KO, TKO eller diskvalifikation: 3.44
Submission: 3.85

 

I den första matchen på underkortet gör den 22-årige italienaren Marvin Vettori (10-2) sin UFC-debut, då han tar sig an brasilianaren Alberto Uda (9-1) i en mellanviktsmatch.

Vettori är en lovande talang som har briljerat i sina senaste framträdanden. Efter karriärens andra domslutsförlust började han tävla för Venator FC och vann fem raka matcher i imponerande stil. I sin senaste match visade han att han hör hemma i sportens finrum, då han ströp ut UFC-veteranen Igor Araujo (25-9, 1 NC).

Uda kommer å sin sida gå upp i oktagonen för andra gången, efter att ha blivit knockad i sin debut tidigare i år. Innan dess var han obesegrad med nio vinster i brasilianska organisationer.

Uda är helt klart farlig i de flesta avseendena, men Vettori är definitivt favorit av en anledning. Han är vass både ståendes och på mattan, har ett par vinster mot erfaret motstånd och kommer in med bättre självförtroende. Jag är rätt säker på att det blir ett avslut, förmodligen via submission redan i första ronden.

Vinnare: Marvin Vettori via submission, rond 1.

OHMNYTT

Hur ser dina tips ut?

Foto: Vince Cachero

🔥 Diskutera artikeln i MMAnytt Forum

Alla kan läsa – logga in för att skriva.

Gå till Forum
Föregående inlägg

Omröstning: Vem vinner på UFC 202 – Nate Diaz eller Conor McGregor?

Nästa inlägg

Video: Se presskonferensen efter UFC 202 live klockan 07.30 imorgon bitti

Ladda fler

DAGENS




  • MMA News - IMG_4018

    UFC 331: Van vs Pantoja – Liveresultat och svenska tider

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • LIVE: UFC 331-invägningen börjar 17.50 svensk tid – Uppdaterad

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Khamzat Chimaev körde över Gilbert Burns på RAF 13 – vill ha Covington

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Alexander Volkanovski sågar Ilia Topurias anklagelse: ”Hur kommer man undan med något sådant?”

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Arman Tsarukyan knockade Mauricio Ruffy på UFC 331 – kräver titelchans

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • UFC 331: Van vs Pantoja – Matchkort och svenska tider

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Sean Sharaf chockar Gable Steveson på 12 sekunder på UFC 331

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • RAF 13: Covington vs Muhammad – Liveresultat

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • UFC 331: Joshua Van besegrar Alexandre Pantoja – igen

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Arman Tsarukyan och Mauricio Ruffy särades åt på Invägningen UFC 331

    0 shares
    Share 0 Tweet 0

5x5 PODDEN

Laddar poddavsnitt...

MMA-PODDEN

Laddar poddavsnitt...

Partners

Gå in på plejmo.com för nya casino utan svensk licens utan krångliga uttagsprocesser

Njut av spelande utan restriktioner på casino utan Spelpaus!

Letar du efter ett casino utan svensk licens? Nätcasinoutanlicens.com listar alla nya och bästa casinon utan spelpaus.

Många svenskar är missnöjda med den svenska spellicensen, och väljer istället casinon utan licens i Sverige.

 

KONTAKTA OSS

Tipsa oss, pressmeddelanden, press-kontakt: [email protected] Annonsera på MMAnytt: Klicka här
Cookie Inställningar

MMAnytt.se är den ultimata kampsportssidan för alla fans av MMA, boxning, kickboxning och andra kampsporter. Här hittar du dagliga uppdateringar, senaste nyheterna, recensioner, analyser, intervjuer och mycket mer. Med ett stort nätverk av experter och kända idrottsmän, levererar Mmanytt.se högkvalitativt innehåll som inspirerar, underhåller och informerar. Oavsett om du är en erfaren kampsportare eller nybörjare, kommer du att hitta allt du behöver för att hålla dig uppdaterad och motiverad på Mmanytt.se. Besök sidan idag och bli en del av den snabbväxande kampsportscommunityn!

Kontakt: [email protected]

  • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • MMA TV
  • Kontakt
  • Om oss
  • För medlemmar

18+
Spela ansvarsfullt

Stödlinjen

Spelinspektionen

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade 2026

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • UFC
  • MMA
  • Sverige
  • Tider
  • Poddar
  • Ranking
  • Betting
    • MMA ODDS
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
    • Betting utan svensk licens
    • Spelguiden
  • MMA TV
  • Om oss
    • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
    • MMAnytt söker nya skribenter med en passion för kampsport och nyheter!
    • Kontakt
  • SE
    • FR
    • ES
    • NO
    • ENG

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade 2026

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • UFC
  • MMA
  • Sverige
  • Tider
  • Poddar
  • Ranking
  • Betting
    • MMA ODDS
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
    • Betting utan svensk licens
    • Spelguiden
  • MMA TV
  • Om oss
    • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
    • MMAnytt söker nya skribenter med en passion för kampsport och nyheter!
    • Kontakt
  • SE
    • FR
    • ES
    • NO
    • ENG

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade 2026