Svenska MMA-förbundet håller i de MMA-utövare och klubbar runt om i Sverige. De i sin tur tillhör Budo & Kampsportsförbundet, som i sin tur är invalda i Riksidrottsförbundet. Just RF arbetar hårt med doping-frågor, kontroller och liknande inom svensk idrott och de har nu meddelat att de från och med nu att deras Antidopinggrupp kommer att fokusera mer på kampsportare, rapporterar Fightermag. Ett steg i detta är att införa krav på vistelserapporter för att möjliggöra oannonserade dopingkontroller
– Det är helt enkelt så att vi är ett av de prioriterade förbunden just nu, det skiljer sig från år till år vilka förbund som är det, säger Mona Lundkvist, generalsekreterare för Svenska budo & kampsportsförbundet till Fightermag. Jag tror att det här är något som kommit tack vare att vi hörs och syns mer. Vi välkomnar ett djupare samarbete med antidopingkommittén.
SB&K har fått information om vilka kampsporter inom deras sfär som är prioriterade, och de förväntas överlämna en lista med namn som RF sedan valt. Dessa personer kommer sedan att bli informerade om vad som gäller, och bli tillagda på en lista med drygt 500 namn inom elitsporter i Sverige.
Idrottsutövare som sedan upprepat missköter sin rapportering eller ej befinner sig på rapporterad tid och/eller plats kan anmälas till bestraffning.
Anledningen till detta beskriver RF som att det är det mest effektiva sättet att avskräcka från att använda dopingmedel, och att upptäcka doping. De säger även att kravet på vistelserapportering är till för att en elitidrottsutövare ska känna trygghet i att tävla i en dopingfri miljö.



