Golden Ring meddelar nu att Nico Musokes motståndare har skadat foten under ett träningspass och kan ej genomföra matchen. Detta innebär att hans nya motståndare är venezuelanen Ronny Alexander Landaeta Utrera (2-1, 1 NC).
Utrera har sedan debuten 2010 hunnit med fyra matcher och inledde med en TKO-vinst innan ett möte med Ivan Raul slutade i diskvalificering. Han har efter det gått två matcher i Bulgarien där ett möte med Rumen Dimitrov slutade i no contest. Den senaste matchen var i mars då han besegrade Rosen Dimitrov via en spinning back kick.
Samtidigt så meddelar man även att fyra av deras sponsorer har hjälpt till så att biljetter kan erbjudas för ett billigare pris. Biljetter i den övre delen av arenan som tidigare kostade 535-635 kr kostar nu 450 kr medans parkett och nedre delen av läktaren nu kostar 650 kr istället för 840-1040 kr. Den som redan har köpt biljetter kommer automatiskt att flyttas närmare ringen till en dyrare prisklass.
Golden Ring storsatsar på sin första gala
Målet för Golden Ring är att leverera den mest underhållande kampsportsgala någonsin i Europa. För det krävs det inte bara bra engagemang och bra matchkort från Golden Rings del, utan även bra samarbetspartners. Nu har fyra av Golden Rings sponsorer tagit ännu ett kliv för att skapa en minnesvärd kväll för så många som möjligt.
Biljetterna säljs billigare pga subvention
Tack vare Golden Rings sponsorer som gått ihop och subventionerat i galan så har biljettpriserna samt platserna blivit helt enkelt billigare. Denna insats är för att säkerställa fullt hus med oförglömlig stämning. Hela arenan på hotellet Water Front Stockholm delas upp i två pris kategorier.
Nu betalar du 450kr per biljett för den övre delen av arenan istället för 535kr – 635kr.
För parkett och nedre delen av läktaren betalar du enbart 650kr per biljett istället för 840kr – 1040kr. För att få utnyttja dessa priser behöver du köpa dina biljetterna på Ticnet eller dess ombud, sen så är det enbart upplevelsen som återstår.
Denna subvention gör det hela förmånligt även för er som redan köpt biljetter, ni flyttas ner närmare ringen till den dyrare prisklassen.Las Vegas mitt i Stockholm
Att Golden Ring har galan på en av Sveriges häftigaste hotell är redan välkänt. Dock så räcker det inte för att skapa den ultimata Las Vegas känslan. Därför så har Golden Ring i samarbete med sina sponsorer bjudit in den meriterade DJ:n Nic Deelay som vanligtvis syns på Berns, denna kväll blir hans uppgift att hålla publiken varm i pauserna samt med hjälp av barerna skapa den ultimata fest stämningen.
Detta fortsätter även efter galan där eftermingel hålls med alla fighters i congressen.Var där och upplev det hela, du vill vara den som berättar om det till dina vänner. Vi lovar underhållning.
Den 10 juni mellan 10.45-12.00 så kommer man att hålla en öppen träning där Frida Wallberg, Patrick Boghere, David Bielkheden och Diego Gonzalez kommer att deltaga. Detta kommer att vara öppet för allmänheten och tar plats på Allstars Training Center på Hagagatan 27.
Golden Ring kommer att gå av stapeln den 14 juni i Radisson Blu Waterfront Congress Center i Stockholm och kommer att sätta igång kl 19.30. Matchkortet ser nu ut enligt följande.
MMA
- 77 kg: David Bielkheden vs. Diego Gonzalez
- 73 kg: Kristoffer Källgren vs. Fernando Gonzalez
- 77 kg: Nico Musoke vs. Ronny Alexander Landaeta Utrera
Boxning
- Titelmatch 59 kg: Frida Wallberg vs. Diana Prazak
- 66.7 kg: Benjamin Kalinovic vs. Michael Obin
- 66.7 kg: Patrick Bogere vs. Patrick Allotey


