Trots att han gick tre hårda ronder i helgen så hoppas ”Pitbull” på att få tävla igen inom kort.
På UFC on FOX 11 gjorde den forne titelutmanaren Thiago ”Pitbull” Alves (20-9) sin efterlängtade återkomst efter två år utanför buren på grund av ett flertal skador och följande operationer. Återkomsten var en succé då han dominerade Seth Baczynski i tre hårda och actionfyllda ronder för att vinna både ett enhälligt domslut samt ”Fight of the Night”-bonusen. Trots den hårda matchen mot en oerhört tuff och slagvillig Baczyski så planerar Alves att återvända till träningen inom kort, han siktar även in sig på ytterligare två matcher i år.
“I think I’m shooting for two more fights this year,” sa Alves till MMA Junkie. “I’ll be back training in a week.”
Vinsten på UFC on FOX 11 innebar inte enbart en återkomst till UFC, men även en återkomst till vinstkolumnen då hans föregående match på UFC on FX 2 mot Martin Kampmann slutade i submisisonförlust trots en stark insats. Att återvända med en vinst efter en så lång period utan tävling var något oerhört speciellt för brassen.
“I feel pretty good,” sa Alves. “It was great, especially for me. Two years without a fight. It was pretty special.”
Vad som väntar Alves är inte klart, men det som är säkert är hatt han längtar efter att få tävla igen minst lika mycket som hans fans gör. Vem vill ni se honom mot härnäst?


