Tom Aspinall reagerar på UFC 313 och huvudmatchen mellan Alex Pereira och Magomed Ankalaev. Enligt honom är Ankalaev en värdig vinnare. Samtidigt ropar han efter ett returmöte direkt.
Alex Pereiras resa till toppen
UFC 313 markerade Alex Pereiras fjärde titelförsvar inom loppet av elva månader. Ett väldigt imponerande facit. Sedan han lämnade mellanviktsdivisionen och tog steget upp till lätt tungvikt har Pereira verkligen hittat rätt. På UFC 295 vann han bältet från Jiri Prochazka. Därefter försvarade han sitt bälte mot Jamahall Hill på UFC 300, Prochazka på UFC 303, och sedan Khalil Rountree på UFC 307.
Fjärde titelförsvaret
Därmed var titelmatchen mot Ankalaev hans fjärde titelförsvar. Inför matchen var förväntningarna skyhöga då många har väntat länge på en match mot Ankalaev. Nu har fighten kommit och gått. Efter fem ronder fick Pereira se sig besegrad av Dagestaniern via enhälligt domslut.
Aspinall reagerar
En som har delat sin reaktion på titelmatchen är interimmästaren i tungviktsdivisionen Tom Aspinall. På sin Youtube-kanal har han delat en ny video där han reagerar på matchen. Det första som Aspinall lade märke till var att Pereira tidigt blev pressad av Ankalaev och hamnade på bakfoten.
– Ankalaev pressar honom bakåt, vilket är något som vi inte har sett allt för mycket från Pereira. Hur slåss han på bakfoten?, undrade Aspinall.
Ankalaevs press
Ankalaev satte press på Pereira från start på ett sätt som ingen annan utmanare har gjort. Detta är anledningen till att utmanaren lyckas landa en hel del slag på Pereira enligt Aspinall. Hotet med nedtagningar är dock den främsta anledningen till att Pereira har problem med att kontrollera matchen, menar Aspinall.
– Vet ni varför han landar sina slag? Tack vare hotet av en nedtagning, uttryckte Aspinall.
Tom Aspinall vill se ett returmöte
Efter matchen hade Aspinall utmanaren Ankalaev som vinnare. Därav blev han inte chockad när Bruce Buffer skrek ny istället för fortfarande. Dock uttrycker Aspinall att han gärna ser ett returmöte direkt, framförallt då han anser att Pereira förtjänar det.
– Min åsikt, ett returmöte direkt. Det borde vara härnäst. Alex Pereira är en massiv, massiv, massiv stjärna i sporten, sade Aspinall.
Returmöte eller inte?
Det Aspinall menar på är att Pereira, med tanke på framförallt det senaste året, har gjort sig förtjänt av ett returmöte direkt. Håller du med Aspinall om att Pereira bör få chansen att vinna tillbaka bältet från Ankalaev senare under året? Kommentera nedan.


