Det har gått mer än 500 dagar sedan interim-mästaren Tom Aspinall fightades, medan han väntar på sin match om titeln mot Jones. Men med rykten om att Jones ska ha sex månader för att förbereda sig för Aspinall när matchen väl är klar, tycker Demetrious ”Mighty Mouse” Johnson att britten borde gå vidare.
Aspinall har redan försvarat sin interimstitel en gång, när han avslutade Curtis Blaydes via TKO på UFC 304 i juli förra året, och ”Mighty Mouse” skulle vilja se honom slåss igen innan ett potentiellt möte med Jones.
”Om jag var Tom Aspinall, skulle jag säga, ’Herregud, jag väntar inte i sex månader,’” sa Johnson till Submission Radio. ”Alltså, ni måste fixa en annan match åt mig. Men å andra sidan kan det här vara den största matchen i hans karriär om han slår Jon Jones. Jag har blandade känslor om de där sex månaderna. Jag tycker att Tom Aspinall borde ta en annan match.”
Johnson: ”Aspinall bör inte vänta – ta en annan match och försvara titeln”
”Jag tycker att när du sätter en ung atlet som honom på is och han inte får den där ringen, inte får den chansen att komma ut och slåss och tjäna pengar, är det lite annorlunda. Om jag var Tom Aspinall skulle jag säga, ’Jon Jones vill ha sex månader, jag hoppar över den matchen, jag slåss mot någon annan, jag kommer försvara interim-tungviktsmästerskapet.'”
Tom Aspinall bör inte slösa sina bästa år till att vänta
Med Jones återkomstdatum fortfarande oklart, vill Johnson inte se Aspinall slösa sina bästa år vid sidan om – särskilt med tanke på att det inte ens är säkert att matchen ens blir av.
”Alla slåss efter Jon Jones tidsplan,” fortsatte Johnson. ”Om jag var Tom Aspinall, skulle jag inte slåss efter Jon Jones tidsplan. Han dikterar vad som händer just nu och när den matchen kommer att ske. Om jag var Tom Aspinall, skulle jag säga, ’Nej, jag väntar inte sex månader. Jag kommer inte göra det.’ Jag kan inte minnas när Tom Aspinall senast tävlade.”
”När slogs Jon Jones? Var det förra året i november? Det är en lång tid, och matchen har inte ens blivit signerad. Så, är det sex månader när de väl skriver på för matchen? Eller är det sex månader från nu? Det har dragit ut på så länge att det nästan känns som en film vi alla ser fram emot som kanske aldrig kommer att släppas.”


