Det är bekräftat att Alexander Gustavssons träningskamrat på Alliance MMA, Travis Browne, kommer gå en match i tungviktsdivisionen på UFC 135. Motståndaren heter Rob Broughton.
Den hawaiianska sluggern Browne som nyligen kaMMAde hem en ”Knockout of the Night” bonus genom att sänka Stefan Struve med en Superman punch vid UFC 130 har just nu gått 11-0 och obesegrad i MMA. Hans match mot Cheick Kongo vid UFC 120 (Bisping vs. Akiyama) slutade dock oavgjort efter att Cheick Kongo i tredje ronden fick poängavdrag för att upprepade gånger greppa tag om Brownes byxor.
Rob Broughton från Wolfslair Academy i England där bl.a. Michael Bisping tränar är inne i ett streak på fem vinster men har inte gått match sedan UFC 120. Den matchen vann han på en rear-naked choke mot brasilianaren Vinicius Queiroz, som senare testades positivt för steroider.
Övriga matcher till den kommande galan UFC 135 är:
- Jon Jones vs. Quinton Jackson (Light heavyweight championship)
- Matt Hughes vs. Diego Sanchez
- Norifumi Yamamoto vs. Damacio Page
- Ben Rothwell vs. Mark Hunt
- Travis Browne vs. Rob Broughton



