Ilia Topuria har fortfarande inte bestämt sig vem som ska få chansen mot honom i nästa titelmatch. Nu menar en av kandidaterna, Arman Tsarukyan, att det är Paddy Pimblett som kommer få chansen.
Ilia Topuria är regerande mästare i UFC:s lättviktsklass. Tre månader har passerat sedan han försvarade sin titel mot Charles Oliveira på UFC 317, men ännu har ingen ny titelmatch blivit bekräftad. Ryktena har spridit sig med flera kandidater redo att utmana mästaren.
Arman Tsarukyan utanför UFC:s titelplaner
En av toppkandidaterna är Arman Tsarukyan, som förblir rankad tvåa i divisionen. Däremot står han inte högst på UFC-presidenten Dana Whites lista efter att han drog sig ur den planerade titelmatchen mot Islam Makhachev på UFC 311. Trots sin ranking verkar det osannolikt att Tsarukyan får nästa chans.
Justin Gaethje eller Paddy Pimblett?
Under lång tid har rykten pekat mot att Justin Gaethje är favorit att möta Ilia Topuria. Tsarukyan tror dock att UFC istället kommer satsa på den populäre engelsmannen Paddy Pimblett. Britten kommer senast från en seger över Michael Chandler på UFC 314 i april.
”Det är min åsikt. UFC kan göra vad de vill men jag tror att det är mer troligt att det blir Pimblett än Gaethje.” – Arman Tsarukyan
Topurias framtidsplaner – vill inte möta Tsarukyan
Enligt Tsarukyan är Topurias långsiktiga plan att möta Islam Makhachev, som nyligen flyttade upp till weltervikt. Om Makhachev vinner titeln där kan spanjoren sikta på att bli UFC:s första trippelmästare.
Tsarukyan menar att Topuria hellre jagar stora pengar och historisk status än riskerar ett svårt möte mot honom. Därmed verkar han dra brot sitt namn ur diskussionen.
”Han vill inte möta mig eftersom han kan tjäna mer pengar på att fajtas mot Islam och bli en trippelmästare. Även om han förlorar kan han gå ner i vikt igen och ha en ursäkt.”
Tsarukyan satsar på grappling – möter Benson Henderson
När Arman Tsarukyan själv återvänder till UFC är fortfarande oklart. Under det senaste året har han fokuserat på grappling och har en match inbokad mot den tidigare UFC-mästaren Benson Henderson.
Hans senaste UFC-match var på UFC 300, där han besegrade Charles Oliveira – en seger som nu ligger nästan ett och ett halvt år tillbaka i tiden.


