Efter skador och testosteronbrist är det skönt att se ett kort som någorlunda håller vad det lovar. Yxmördaren eller stenhuvudet Leben, vem vinner priset för årets hjärta. Vilken lill-kille är tuffast? Så här kommer det att gå:
Dominick Cruz vs. Urijah Faber
När Faber besegrade Cruz via giljotin var den förre rätt grön och det är svårt att se hur den fighten skulle påverka kvällens holmgång. Faber har, enligt min mening, inte riktigt den kapaciteten som hans karisma påskiner. Strålande kondition och habil brottning kan inte riktigt kompensera för bristande boxning, speciellt inte med en motståndare som har visat att han inte är lätt att hålla nere. Cruz hämnas sin förlust och blir bantamviktklassens obestridde mästare.
Wanderlei Silva vs. Chris Leben
Finns det någon som inte gillar denna matchning? Två av sportens största hjärtan möts i oktagonen och vinnaren kommer inte ha en alltför medioker position för att bli en allvarlig titelkandidat. Läder kommer svingas i denna kamp det kan vi vara säkra på.
Silva är inte den han var i Pride men han har fortfarande en del kvar att ge. I sin fight mot Bisping visade han att taktik är en del av hans arsenal. Även Leben har uppvisat ett mer taktiskt sinnelag under senare år så det är inte bara två rena sluggers som man kanske skulle kunna tro. Jag tror Silva kan komma att använda sig av en del sparkar och kanske till och med någon nedtagning men till slut kommer denna fight att avgöras av vem som har störst hjärta. Silva via “a blitzkrieg of short hooks.
Tito Ortiz vs. Ryan Bader
Även om Ortiz är långt ifrån den dominerande kraft han var för tio år sedan tycker jag att Ortiz tenderar att bli underskattad. Han har ändå lyckat hålla sig i MMA:s toppskikt under lång tid och kan fortfarande ge de stora namnen ett ordentligt test. Samtidigt hade få andra fått vara kvar i UFC efter fyra förluster på fem fighter. Det här borde vara hans sista chans i UFC, en chans som jag inte tror att han har någon möjlighet att ta.
Ortiz hamnar ofta i boxningskrig som han förlorar på grund av bristande kondition och teknik och denna kväll lär knappast bli annorlunda. Bader är yngre, starkare, har bättre händer och bättre brottning än Ortiz. Första ronden kommer vara rätt jämn men sedan kommer det gå utför för allas våran “Huntington Beach Bad Boy”
Carlos Condit vs. Dong Hyun Kim
Nyckeln för Kim i den här fighten är att använda sin brottning, ta ned Condit på marken och kontrollera honom där. Stående har inte Kim mycket att hämta men om han använder klinchen och tar ned den hårdslående Condit. Kim kommer att kunna åstadkomma en hel del i divisionen men han måste bli en betydligt bättre stående fighter. Dock kommer de färdigheter han har just nu att räcka för att kontrollera Condit fram till ett beslut.
Dennis Siver vs. Matt Wiman
Både Cole Miller och Mac Danzig är imponerande segrar och Wiman har visat att han hör hemma i UFC, han är inte bara en snygg TUF-veteran. Men, mot en Siver som visade utmärkt nedtagningsfösvar och fantastisk kick-boxning mot Sotiropoulos kommer Wiman inte att räcka till. Siver håller detta stående och vinner på TKO i andra ronden.



