Nytillkomne UFC-lättviktaren Felipe Olivieri misstänks för doping efter att ha testats positivt av USADA.
Han har bara hunnit gå en match i UFC. Men för Nova Uniao-fightern Felipe Olivieri (14-5), kan tiden i världens största MMA-organisation redan vara slut. United State Anti-Doping Agency (USADA) har nämligen upptäckt en otillåten substans i ett urinprov från lättviktaren.
Den 30:e januari förlorade Olivieri i sin UFC-debut mot Tony Martin (10-3) på rear naked choke. Som alla fighters blev han testad för doping efter matchen. Det provet kom tillbaka negativt.
Men i ett prov som togs innan matchen, i Olivieris hemstad Rio de Janeiro, upptäcktes en otillåten substans. Olivieri är nu misstänkt för doping. USADA kommer i samråd med UFC att avgöra vad det får för följder för brasilianaren.
Kommer ni att sakna Olivieri om han försvinner från UFC?


