Även fast det inte riktigt är på 27-åringens egna villkor. Sydkorea tillämpar stränga regler när det kommer till just militärtjänst och bara för att man råkar tävla för UFC betyder det inte att man slipper undan. ’MMA in Asia’ rapporterade nyligen att Kang blir landets andra UFC-fighter att lämna oktagonen bakom sig efter att ’Korean Zombie’ även han nyligen bytt MMA-handskarna mot geväret.
Man kan bara tänka sig att Kyung Ho Kang (13-7) grämer sig över Sydkoreas obligatoriska militärtjänst. Med sammanlagt fyra UFC-matcher i ryggen har han vunnit sin senaste två på imponerande sätt och är på alla sätt och vis en stigande stjärna i bantamviktsklassen. Sydkorea är mitt i en av världens för tillfället mest o-stabila områden då man gränsar till Nordkorea, ett land som befinner sig i en rad infekterade konflikter med andra länder. I vakan av ett blodigt inbördeskrig håller man hårt på lagarna om obligatorisk militärtjänst och det är av allt att döma svårt att slippa undan även när det gäller stjärnor som Kang. Han inleder enligt rapporter sin tjänst den tionde mars detta år och blir färdig i december 2016.
Chan Sung Jung (13-4), bättre känd som ’Korean Zombie’, fick i oktober 2014 även han tillfälligt hänga upp handskarna då den sydkoreanska armén knackade på dörren.


