En 15-årig tjej i Danmark var på väg hem på sin cykel när ett gäng killar på moped stoppade henne. De försökte dra av henne kläderna men med hjälp av kampsport försvarade hon sig från förövarna.
Händelsen ägde rum vid Ølstykke i Danmark i söndags runt 21.20. En 15-årig tjej som tränar kampsport blev stoppad av tre män på en moped. Tjejen bad dem att flytta på sig men de började istället försöka slita av henne kläderna.
Enligt Lokalavisen/Egedahl ska tjejen sparkat den ena förövaren i revbenen så han föll ihop på marken. Den tredje personen som satt på mopeden hoppade av och började slita i hennes kläder men fick en spark i huvudet och föll ihop. Efter att flickan försvarat sig mot förövarna ska hon ha cyklat hem och anmält händelsen till polisen.
Gärningsmännen ska ha varit i 25-årsåldern och varit kraftigt byggda över 180cm. Gärningsmännen är fortfarande på fri fot och poliser söker vittnen till händelsen.


