Den forne UFC-mästaren Sean Stricklands tid på mellanviktstronen var kort. Bara fyra månader efter en spektakulär vinst mot Israel Adesanya kom Strickland att förlora bältet i en titelmatch mot förstarankade Dricus du Plessis på UFC 297. Men i mångas ögon var det fel man som fick sin hand lyft när allt var sagt och gjort.
Sydafrikanen du Plessis plockade hem vinsten via ett jämnt delat domslut i huvudmatchen till UFC 297 men trots vinsten har han fortfarande en hel del att bevisa innan han accepteras helhjärtat som mästare av fansen. I sin senaste match dominerade Strickland divisionens tidigare mästare Adesanya. Det är därför vissa som menar att amerikanen borde få en omedelbar returmatch med tanke på helgens resultat.
Själv påstår Strickland att en skallning mitt i matchen öppnade upp ett sår som gjorde det omöjligt för honom att se, och att det var anledningen till att han förlorade.
– När (såret) på ögat öppnades upp kunde jag inte se ett skit, sade Sean Strickland i en backstage-video efter matchen. Välkommen till fighting. Jag känner mig som Chris Curtis. Jag kommer fan att börja kalla mig själv för Chris Curtis.
[table “5” not found /]
18+ | Regler och Villkor här | Stödlinjen.se | Spelpaus.se | Spela ansvarsfullt
Det ser dock inte ut som att UFC är intresserade av att boka en returmatch. Istället kan du Plessis få försvara sin titel mot Israel Adesanya, eventuellt på historiska UFC 300. Adesanya återhämtar sig dock för tillfället från en skada, vilket skulle kunna öppna upp för en match mellan du Plessis och nionderankade Khamzat Chimaev. ”Borz” har utmanat du Plessis flera gånger förut, men enligt sydafrikanen har han inte gjort tillräckligt för att förtjäna titelchansen ännu. Khamzat har nämligen inga vinster över några rankade mellanviktare och besegrade den forne welterviktsmästaren Kamaru Usman för att få sin niondeplats i divisionen.


