Tidigare i veckan skrev den amerikanska MMA-organisationen PFL kontrakt med den forne UFC-mästaren Francis Ngannou. 36-åringen förväntas att göra sin MMA-debut någon gång under nästa år. Ngannou vill först gå match i boxning innan han återvänder till MMA. Ngannou har utmanat flera av boxningsvärldens största stjärnor, inklusive Anthony Joshua och Tyson Fury. Enligt managern Eddie Hearn vill dock Joshua fokusera på boxningskarriär, istället för att gå match mot Ngannou.
– Jag pratade med AJ om den matchen (en match mot Ngannou), sade Hearn under en intervju med The Mac Life. Han gillar tanken, men han är väldigt fokuserad på sin boxningskarriär för tillfället. Han vill inte spåra ur och gör något jippo. Han fokuserar på att förbereda sig inför Deontay Wilder. Han känner inte att Ngannou skulle förbereda honom för en match mot Wilder.
Stjärnmanagern uttryckte under intervjun att han hade ett möte med den forne UFC-mästaren i Las Vegas. Hearn är övertygad om Ngannou kommer att gå en enorm boxningsmatch, innan han gör sin PFL-debut nästa år.
– Jag hade ett två timmar långt möte med Francis Ngannou. Det var ett väldigt fascinerande möte, hans historia är otrolig. Jag kom på mig själv med att ställa fråga efter fråga om hans liv, och hur han har hamnat där han är. Jag tror inte att någon kan relatera, det är helt otroligt. Han är en väldigt stor man, jag är säker på att han kommer att få en enorm match.
Francis Ngannou valde att lämna UFC efter vinsten mot fransmannen Cyril Gane på UFC 270 förra året.
Utvalda odds inför UFC Vegas 73 (21 maj) från Expekt:
18+ | Regler och Villkor här | Stödlinjen.se | Spelpaus.se | Spela ansvarsfullt
HETAST JUST NU
- Jon Jones utmanar Tyson Fury – efter utspelet mot Joe Rogan!
- Steroider, böter och straff: Totalt nio PFL-fighters testar positivt!
- VIDEO: Tyson Fury går loss på ”flintskalliga dvärgen” Joe Rogan!
- Israel Adesanya förutspår Pereira vs. Blachowicz – inför UFC 291!


