
Vad ska man säga? Det gick bra för Brasilien på UFC 134: Silva vs Okami, eller i vissa fall även kallat för UFC: Rio. Av 11 möjliga matcher så vann en brasilian 10, men då ska man minnas att tre av matcherna var en brasilianare mot en brasilianare.
De enda två matcherna där inte någon från Brasilien vann var för det första när det inte ens var någon brasilianare med och tävlade i matchen mellan Yves Jabouin och Ian Loveland, och sedan när Stanislav Nedkov gjorde galans skönaste comeback och plötsligt vevade rätt mot Luiz Cane som fick honom att åka i backen för att sedan förklara Nedkov vinnare via TKO 4:20 in i rond 1.
Det här är förstås precis vad UFC ville, för efter en gala som denna så kommer intresset för MMA att explodera i Brasilien. UFC kommer att dra in storkovan på de brasilianska stjärnorna med Anderson Silva i täten.
Och när vi ändå talar om trollen, hur otrolig är inte Anderson Silva egentligen? Som Kenny Florian talade om under matchens gång så är det som att han påbörjar sina matcher med att samla information och data om sin motståndare de första 2-3 minuterna. Genom att studsa omkring, leka lite, fejka slag och sparkar, och andra små ticks. Motståndare Yushin Okami gick rätt in i fällan och visade allt vad han skulle göra. Så tre minuter in i matchen så ser man plötsligt Silva stanna till. Han har kalkylerat klart. Nu ska Okami åka i backen, och det inom en väldigt snar framtid.
Silva attackerar, landar en huvudspark som får Okami att se ut som han precis gått av ett parieshjul som skenat ur kontroll. Silva går på igen, men klockan klämtade och Okami var säker åtminstone 60 sekunder till.
Rondvilan över, dags för Okami att kliva upp igen. Okami är på igen, men det är för sent – Silva har hittat sin timing och vet precis vad han behöver göra. Han går in i sin Roy Jones Jr-mode, eller kanske Mohammed Ali-mode beroende på vem du föredrar och Okami ligger risigt till. Silva sänker händerna för att lura fram Okami och han faller direkt i fällan. Silva skickar snabbt och pricksäkert tillbaka en jabb som får Okami att gå i backen.
Han var dock vänlig nog att låta honom kliva upp på fötterna igen, för han vill inte ha något att göra med någon läskig upkick att göra. Väl på fötterna fortsätter Roy Jones Jr Mohammed Ali:andet, och inom kort ligger Okami på backen igen. Denna gång var upkick-oron som bortblåst och in flyger Silva för att hiva så många slag som han bara kan för att domaren ska avsluta matchen. I samma stund höll Herb Dean med om att Okami hade fått nog, sagt och gjort så satte Silva ett rekord till. Han har nu nio raka titelförsvar – Mer än någon annan i UFCs historia. Utöver det har han även 14 raka vinster i organisationen, och är ännu obesegrad i UFC.
Det om något är imponerande. Och vinnarna i allt detta? Brasilien. Samt UFC på ett litet hörn, men mest Brasilien.


