Igår hade jag en riktigt stentuff dag. Började kl 7 på morgonen hos Omni4 med ett hårt pass fokuserat på mina stackars storkben. Har blivit så mycket rörligare så jag kan nu äntligen göra riktigt djupa knäböj och även OH-squat för alla er som aldrig har kört denna övningar så rekommenderar jag den varmt! Den tar verkligen på hela kroppen och man måste jobba otroligt mycket med stabiliteten.
Efter detta var det sparring med Sadibo på wasa-thai. Sadibo är världsmästare i Thaiboxning och kickboxning och tävlar i 86 kgs klassen. Kan nog inte hitta bättre sparring för mig i Sverige än detta. Vi ska försöka sammanstråla minst 1 gång i veckan och köra hårt. En sak som var lustigt var att jag är ca 5 cm längre än Sadibo men han har 5 cm längre reach. Han uppmätte till 208 cm jon jones har längst med sina 215 cm. Plus detta så rör sig Sadibo som en lättviktare så kan säga att jag fick smaka en hel del 🙂
På kvällen hade jag planer att gå förbi Kenta på Prana Bjj och kolla lite hur deras nya lokal såg ut på sveavägen. När jag väl kom dit så var det fys på schemat och efter några väl valda ord från Kenta så kände jag att det inte fanns nån återvändo var tvungen att köra passet 🙂 Var grymt upplägg med olika stationer, trots att jag inte kört ordentligt på länge och att jag är LÅÅÅNGT ifrån toppform så känns det bra. Kan säga att jag kommer vara ett monster till min nästa match!!! Efter detta så var jag med och rullade i 2 ronder också. SKa försöka kila ner till Prana lite oftare var otroligt hårt tempo och bra sparring. Tyvärr måste man ju ha den där äckligt klibbiga å varma dräkten på sig men det ska man väl vänja sig vid också.
Vill passa på att slå ett Slag för kenta Hammarström som har Prana bjj. Inte alla som vet vem han är men när det kommer till bjj och fysträning så är det inte många som slår honom på fingrarna.


