Jon Jones tror inte att Khamzat Chimaevs senaste nederlag kommer att definiera hans karriär. Tvärtom menar den tidigare UFC-mästaren att motgången kan bli en vändpunkt – men bara om Chimaev är beredd att ta itu med de svagheter som nu blivit synliga. Jones pekar ut den avgörande sekvensen som förändrade matchen och förklarar dessutom vad han anser att Khamzat måste förändra för att ta sig tillbaka till toppen.
Jon Jones har följt Khamzat Chimaevs resa under flera år och tvekar inte när han beskriver sina känslor efter nederlaget.
– “Jag är ett stort fan av Khamzat. Det var svårt att se honom förlora. Jag blev verkligen överraskad av den matchen.”
Jones erkänner att han inte hade väntat sig att Chimaev skulle hamna i den situation han gjorde, men menar att det fanns ett specifikt ögonblick som förändrade hela matchbilden.
Jon Jones pekar ut matchens avgörande ögonblick
Enligt Jones började matchen glida Chimaev ur händerna när han hamnade på rygg efter en nedtagning.
Den tidigare UFC-mästaren tror inte att det enbart handlade om den fysiska situationen, utan framför allt om den mentala påverkan.
– “Jag tror att när han blev nedtagen och låg på rygg var det där allt förändrades. Han är inte van vid att befinna sig i den positionen. Jag tror att det någonstans i hans huvud tog honom ur matchen.”
Jones menar att fighters som under lång tid varit vana vid att dominera sina motståndare ofta ställs inför en helt ny utmaning när de plötsligt tvingas försvara sig från ovanliga positioner. Då handlar det inte bara om teknik, utan också om självförtroende och förmågan att behålla lugnet när matchbilden förändras.
Vad tycker du?
Håller du med Jon Jones analys av Khamzats nederlag, eller finns det andra faktorer som vägde tyngre? Tror du att Chimaev kommer tillbaka starkare efter motgången? Dela gärna dina tankar i kommentarsfältet.
“Jag skulle gå tillbaka till ritbordet”
Jones nöjer sig inte med att analysera nederlaget. Han presenterar också en tydlig plan för hur han själv hade arbetat om han befunnit sig i Chimaevs situation.
Han berättar att han inför varje match försöker identifiera exakt hur en motståndare skulle kunna besegra honom och därefter lägger nästan all träning på att täppa till de svagheter som upptäcks.
– “Om jag var Khamzat skulle jag jobba med mina svagheter. Det är något jag själv gör inför varje match. Jag tittar på en motståndare och frågar mig: Hur kan den här personen besegra mig? Var är han stark och var uppfattas jag som svag? Sedan fokuserar jag på de sakerna.”
Jones anser att Chimaev behöver bli betydligt bekvämare när han hamnar på rygg. Han föreslår att den svenske stjärnan lägger mer tid på att utveckla sitt jiu-jitsu från den positionen och lär sig skapa offensiva hot även när han inte kontrollerar matchen.
Han tror också att vissa delar av konditionsträningen kan behöva förändras för att ge Chimaev fler verktyg när tempot blir högt och matcherna utvecklas på ett oväntat sätt.
– “Jag skulle kanske förändra uthållighetsträningen lite och spendera mer tid på rygg. Då blir du bekväm där och kan börja hota med submissionförsök. Jag skulle gå tillbaka till ritbordet, lära mig att känna mig bekväm på rygg, utveckla ett starkt jiu-jitsu därifrån och framför allt fokusera på det mentala.”
Hyllar Khamzats offensiv
Trots kritiken mot vissa delar av Chimaevs spel är Jones noga med att understryka vilka kvaliteter som redan gjort honom till en av världens mest fruktade fighters.
Han beskriver Chimaev som en komplett offensiv utövare med slagkraftig boxning, effektiv sparkteknik och brottning i världsklass.
Särskilt lyfter han fram Chimaevs kroppslåsningar, som enligt Jones är bland de mest effektiva vapnen i sporten.
– “Khamzat är en fantastisk kickboxare, en bra boxare och en väldigt bra brottare, särskilt när han får tag i kroppslåset. Men vi får inte se honom ligga på rygg särskilt ofta.”
Just därför menar Jones att motståndarna nu har fått en tydligare bild av vilka situationer de behöver skapa för att störa Chimaevs offensiv.
Tror fortfarande på en stark comeback
Trots nederlaget ser Jones ingen anledning att tvivla på Chimaevs framtid.
Han återkommer flera gånger till betydelsen av att omge sig med rätt människor och beskriver ett starkt team som den viktigaste faktorn efter en tung förlust. Han lyfter också fram Chimaevs tro och arbetsmoral som två egenskaper som kan hjälpa honom tillbaka till toppen.
– “Han har ett starkt team och en stark tro. Det är en stor del av det som krävs. Han kommer att klara sig.”
Den tidigare UFC-mästaren menar dessutom att de största misstagen uppstår när fighters börjar skylla ifrån sig efter en motgång. I stället tror han att Chimaev har rätt inställning för att analysera sin prestation på ett ärligt sätt och använda erfarenheten för att utvecklas.
– “Förluster händer och ibland kommer den bästa versionen av en människa efter en förlust. Låt det bli hans situation. Lär dig av den.”
För Jones råder det därför ingen tvekan om att Khamzat Chimaev fortfarande har alla möjligheter att återvända till toppen. Frågan är inte om talangen finns, utan hur väl han lyckas omsätta lärdomarna från karriärens kanske mest smärtsamma motgång till nästa gång burdörren stängs.
Följ oss på Instagram, Facebook och YouTube för fler nyheter, exklusiva intervjuer och highlights!
https://www.youtube.com/watch?v=TGlbMsblMoU&t=523s


