”Använd inte en sån där butch, blodig fighterbild, jag vill se bra ut,” säger Pannie ”Banzai” Kianzad (3-0) efter vår intervju. Hon skickar istället en bild som jag kan använda. ”Du kan ju ha med den armbar jag drar på Lina eller något också,” konstaterar hon, för att fortfarande framhäva fighter-sidan av den muntra Helsingborgaren som använder sig av smeknamnet ”Banzai”.
Lika ärlig som hon är glad så tar hon en annorlunda vändning i debatten om hur kvinnliga fighters bör framstå i media. Hon är mån om och stolt över sin feminina kvinnlighet och det är mycket möjligt att hon har en väldigt annorlunda syn på frågan än vad svenska feminister har. Hon är inte den typiska kvinnliga fightern, och det vill hon inte vara heller.
Kianzad har inte tävlat sedan det minnesvärda kriget med Lina Länsberg på Trophy MMA i december 2012. Då det snart gått ett år sedan hon sist tävlade så förklarade svenskan vad hon haft för sig den senaste tiden.
”Jag har varit lite fram och tillbaka mellan grejer,” sa Kianzad till MMAnytt. ”Först var det Heroes som jag blev skadad [inför], sen var det TUF-tryouts, sen var det en lite ’Sådär-period’; Sommar, och så fick jag match nu. Så det har varit mest skador och sånt.”
Som en av sveriges främsta och största kvinnliga fighters hade många fans höga förhoppningar inför hennes försök att komma med på The Ultimate Fighter 18. Landsmännen Emil Hartsner och Sirwan Kakai lyckades ta sig till elimineringsmatcherna men bägge förlorade domslut och kom inte med i serien.
”’UFC är inte mitt mål just nu, jag vill först ha ett riktigt bra record. Jag vill inte göra en Sheila Gaff och bli utkickad, jag vill vara kvar där!”
Kianzad säger sig vara lika ovetande som resten av oss gällande varför hon, med en så stark personlighet, inte kom med.
”Det gick bra i början, men det gick inte som jag hade förväntat mig. Jag vet inte, jag kanske inte passade in i deras profiler.”
Trots besvikelse över att hon inte kom med i serien så kan hon trösta sig med kunskapen att hon hör hemma bland de kvinnliga fighters som tog sig till TUF.
”När jag kom dit så kände jag att jag skulle vara på den nivån. När jag kollade runt och såg alla tjejerna så tänkte jag att jag kunde mäta mig med dem. Så jag kan väl ta den erfarenheten att tro på mig själv.”

Härnäst väntar en tuff uppgift för den unga Helsingborgaren. Kianzad kommer att ställas mot ryskan Milana Dudieva (8-2) på PRO FC 50 den 16:e oktober i Rostov Oblast. Ryskan är en meriterad och lovande fighter, men Kianzad anser att oddsen bör vara jämnare än de är.
”På pappret verkar hon bättre än mig, men kollar man på skills och erfarenhet, så tycker jag vi är lika.”
Dudieva har endast förlorat mot högt rankade fighters Julia Berezikova och nuvarande UFC-fightern Jessica Andrade. Det var mot just den sistnämnda som Dudieva gick sin senaste match, och förlorade på giljotin i den andra ronden. Kianzad har sett den matchen, analyserat den, och ser hål i ryskans spel som hon hoppas på att utnyttja.
”Hon gick starkt ut, och blev först sänkt av Jessica och kom snabbt upp igen. Men jag ser väldigt många luckor i hennes game. Hon blir lätt gassed, hon är stark, starkare än mig, men jag har mycket teknik och kondition som jag kommer lösa det problemet med.”
Svenskan anser att Dudieva är som starkast när hon bestämmer tempot, för matchen och använder sig av sin striking. Då bägge Dudievas förluster kommit via submission så är nertagningar och markspel troligtvis en stor del av ”Banzais” taktik.
”De gångerna jag känner mig nervös, så tänker jag bara ’Tänk då så nervös -hon- är! Hon ska möta mig! Hon måste ju vara skiträdd!’ Det är så jag tänker.”
De senaste månaderna så har Kianzad gjort just det och tränat mycket markspel. Allt från allmän brottning till specifika försvar mot judo-tekniker, anpassade just för Dudieva. Det är just på den fronten som hon känner att hon utvecklats.
”Jag tror verkligen på mitt markspel, den senaste tiden. Jag känner mig mycket starkare på marken den senaste tiden, speciellt efter min senaste match. Så jag tror antagligen poäng, eller submission på marken.”
Detta är en viktig match för båda damerna. Kianzad har möjligheten att möta, och besegra, den mest kända och meriterade fightern i Skånskans unga karriär. Dudieva har möjligheten att återhämta sig från en tung förlust som bröt hennes vinstsvit, genom att ta sig en en lovande och obesegrad fighter som sökt till TUF.
Kianzad ser möjligheterna med matchen och förstår varför hon blev erbjuden matchen.
”Jag tror hon är min milstolpe och jag är hennes. Jag tror att anledningen till att hon får mig som motståndare, folk kanske var lite chockade för hon har bra record, men det är bara för att hon säger att hon är på UFC-nivå, men jag tycker inte hon har bevisat det förrän hon besegrat ett stort namn. Hon har ju besegrat många tjejer, men det har inte varit några stora namn. Jag tror att det är ett test de ger mig också, att om jag klarar av det så klarar jag mig bra internationellt.”
Matchen kommer att gå i Ryssland, då Dudieva kommer att vara storfavorit. Kianzad kan förvänta sig burop och annat från publiken, men skräms inte upp av varken det eller den problematiska främlingsfientligheten som plågat delar av Ryssland de senaste månaderna.
”Jag har varit i Finland och Estland och fightats och det har varit lite sådär främlingsfientligt, kan jag tycka…Jag var inte populär i någon av de länderna! Jag kan tänka mig [att jag blir buad], men jag då har redan bestämt en ingångslåt som är ganska så cool!”
Vad det är för ingångslåt som kontrar alla eventuella burop och glåpord vill hon inte avslöja. Vi får helt enkelt se till att se hennes match mot Dudieva, vilket är ett måste för alla fans av svensk och kvinnlig MMA.
Även om hon är fokuserad på Dudieva så har Kianzad ett tydligt mål, men det är inte UFC. Hon var nära på att ta sig dit men kom aldrig i mål. Hon är dock medveten om att hon fortfarande är ung, har gott om tid att ta sig dit, och att den erfarenheten hon får av matcher innan UFC endast kommer att hjälpa henne
”UFC är inte mitt mål just nu, jag vill först ha ett riktigt bra record. Jag vill inte göra en Sheila Gaff och bli utkickad, jag vill vara kvar där! Jag vill ha bra record, möta fler fighters som Dudieva, och sen vet jag att jag kommer till UFC.”
När man träffar Kianzad så är det ibland svårt att tänka sig att hon är en fighter. Inte för att hon inte är tuff, för det är hon. Stark och talangfull kan jag själv erfara för att hon är efter att ha tränat med henne på Kaisho MMA i Helsingborg. Det är snarare hennes glada, positiva attityd som står i stark kontrast till exempelvis Ronda Rouseys sura utbrott och grubblande.
Hon förklarade hur hon gör för att ändra sin inställning, och att gå från ”glada, vardagliga Pannie” till den fightern som bjöd på en av de mest spännande och underhållande matcherna mellan svenskar år 2012.
”Jag brukar mest bara tänka på allt jag jobbat för, för att ta mig dit, och att hon står i vägen. Det är en vinna eller dö-känsla, hon inkräktar på min plats.”
Trots det så känner hon aldrig något behov av att ogilla sin motståndare, och säger att hon endast gjort det en gång.
”Jag har aldrig ogillat en motståndare, förutom Lina [Länsberg], men det var för att hon ogillade mig först, men jag har aldrig ogillat mina motståndare, jag vet bara att jag är bättre än dem.
”De gångerna jag känner mig nervös, så tänker jag bara ’Tänk då så nervös -hon- är! Hon ska möta mig! Hon måste ju vara skiträdd!’ Det är så jag tänker.”
Kianzad har inte följt The Ultimate Fighter: Team Rousey vs Team Tate särskilt noga, hon hade trots allt planerat att komma med och uppleva det själv. Coacherna Ronda Rousey och Miesha Tate kommer att göra upp i den mest efterlängtade returmatchen i kvinnlig MMA-historia på UFC 168 den 28:e december i Las Vegas.
Den unga Kianzad har inte imponerats av Rousey, UFCs kvinnliga bantamviktsmästare. Inför returmatchen mot Tate så anser ”Banzai” att mästarinnan fortfarande har mycket att lära sig innan hon är en komplett MMA-fighter.

Gällande returmatchen så tror Kianzad på skräll. Hon ser Tate som mer erfaren, rutinerad och komplett. Skulle hon ha fel, och det visar sig att Rousey tar hem vinsten så tror Kianzad att Tate åter igen kommer att vara för stolt för att klappa ut.
”Det är inte så att jag ogillar någon av dem, jag tror bara att erfarenhetsmässigt, och MMA-mässigt så kommer Tate ta det, hon har väldigt bra brottning. Jag säger inte att hennes stående är så jättebra, men det är bättre än Rouseys, och hon träffade henne sist, tog hennes rygg, det kommer gå bra [för henne]. Jag tror hon hellre bryter sin arm igen än klappar ut.”
Pannie Kianzad tar sig an Milana Dudieva på PRO FC 50, den 16:e oktober på Sprot Palace i Rosotv Oblast. Vem vinner?



