Robert Whittaker har förlorat två matcher i rad. Nu reflekterar han över förlusten mot de Ridder i Abu Dhabi – ”Jag är besviken, men inte nedslagen.”
Robert Whittaker berättar om andra raka förlusten
Robert Whittaker har varit en av UFC:s mest stabila mellanviktare i flera år. Men efter helgens gala i Abu Dhabi har han för första gången två raka förluster sedan han gick upp i viktklassen. Senast förlorade han mot Khamzat Chimaev på ett brutalt sätt.
I helgens huvudmatch mötte han Reinier de Ridder. Det blev en jämn match som gick tiden ut. Många fans tyckte att Whittaker borde ha vunnit, och även experterna var oense – det var således mycket jämnt.
Whittaker har nu 35 proffsmatcher bakom sig och är 34 år gammal. Därför börjar många fråga sig var han står i divisionen just nu.
Inte bitter – ”Jag hoppar upp på hästen igen”
Några dagar efter matchen la Whittaker ut en video på sociala medier där han berättade hur han kände. Han var tydlig med att även om han var besviken, så är han långt ifrån klar.
“Okej allihopa, det har gått ett par dagar sedan matchen, jag tänkte ge er en uppdatering. Jag är besviken, men inte nedslagen. Det fanns mycket jag gillade med matchen, och en del jag inte gillade. Men jag ska ta med mig allt, gå tillbaka till gymmet, sitta ner med teamet, analysera och sen hoppa upp på hästen igen.”
Han passade också på att ge sin motståndare cred.
“Grattis till de Ridder. Han hade en tydlig matchplan, han genomförde den väl, och det gav honom vinsten. Ibland är det bara så.”
Visa detta inlägg på Instagram
Robert Whittaker vill fightas hemma i Australien
Whittaker berättade också att han gärna vill gå nästa match i Australien. Senast han tävlade där var mot Israel Adesanya på UFC 243 år 2019.
“Det här är inte slutet för Robert Whittaker, det är bara en ny läropunkt. Ett nytt farthinder. Jag ska spendera lite tid med familjen, vila och återhämta mig, och förhoppningsvis få en match på ett australiensiskt UFC-gal. Det var länge sedan, och ärligt talat, jag längtar efter det. Jag vill verkligen slåss hemma igen. Det är dags. Det var allt från mig – tack allihopa.”
UFC planerar att återvända till Perth snart, men galan den 27 september verkar komma för tidigt för Whittaker. Det lutar istället åt en comeback någon gång under 2026.
Läs också:
Paddy Pimblett förklarar – så startade bråket med Ilia Topuria
UFC-legenden slogs med Dana White på flygplan – vill sluta fred


