Sean O’Malley har fått se sig besegrad av Merab Dvalishvili vid två tillfällen. Nu, efter att den regerande bantamviktmästaren Dvalishvili besegrat ännu en utmanare i Cory Sandhagen, är den stora frågan om någon kan stoppa honom. Enligt O’Malley finns det bara ett namn.
Merab Dvalishvili ser oslagbar ut
UFC 320 slutade som det allt som oftast gör när Dvalishvili slåss. Från början till slut drog han med Sandhagen i en tornado, och medan utmanaren kämpade för att hitta motivation och lösningar, dansade en leende Dvalishvili runt i ringen utan att ens andas tungt. Efter fem ronder stod det klart att han återigen vinner via enhälligt domslut, som så många gånger tidigare.
Finns ett sätt att besegra Dvalishvili enligt O’Malley
Den stora frågan nu är om det finns någon som kan besegra Dvalishvili. Självklart finns det alltid en chans att någon landar ett slag som knockar honom, men Dvalishvili är överdrivet bra på att få sina motståndare att fightas ineffektivt och på sina egna villkor. Trots detta är det just ett vältajmat slag som kan sänka honom, menar O’Malley. På sin Youtube-kanal diskuterar han Dvalishvili och hur han ser sig själv som den enda som kan slå mästaren.
– För att slå Merab måste du landa det slaget. Du måste hitta hans haka, sade O’Malley.
Sean O’Malley tror att han kan besegra Merab Dvalishvili
Därefter fortsätter O’Malley. Enligt den tidigare bantamviktsmästaren, som sett sig besegrad av Dvalishvili på UFC 306 samt UFC 316, är han medveten om jobbet han skulle behöva göra inför en trilogimatch. Samtidigt tror han inte att någon annan än han själv kan knocka Dvalishvili.
– Jag ser ingen annan som kan besegra honom. Jag tror att jag är den enda, och även om jag hatar att säga det som kommer jag göra det, jag är den enda som kan slå honom. Ge mig en chans vid Vita huset, uttryckte O’Malley.
Sammanfattning och läsarfråga
Sean O’Malley har sett sig besegrad av Merab Dvalishvili två gånger, först på UFC 306 och därefter på UFC 316. Trots detta är han övertygad om att det endast är han själv som kan slå Dvalishvili. Detta då det som behövs är det perfekta slaget med den perfekta tajmingen. Är du intresserad av Dvalishvili vs O’Malley 3 eller är det ett slöseri med tid då vi vet hur det slutar?


