Foto: Stefan Romare-MMAnytt

SM-finaler i MMA – se resultat från 2020 års mästerskap här!

✅ Resultatlista från svenska mästerskapen i Göteborg ✅ Komplett medaljfördelning

MMA-SM pågår under helgen i Valhalla sporthallar i Göteborg. Finalerna avgörs en efter en i skrivande stund, där flera nya svenska mästare koras i C-klass, B-klass och slutligen A-klass.

I MMA klass-A är det mer än bara medaljer som står på spel. Dessa fighters gör nämligen också upp om platserna i 2020 års landslagstrupp, och kan därmed få chansen att representera Sverige på internationella mästerskap under året.

Spana in resultat och medaljfördelning från årets MMA-SM nedan!

Dagens SM-finaler:

  1. MMA klass-C – fjädervikt (damer): Johanna Thorsell besegrade Py Pasanen via domslut (2-1)
  2. MMA klass-C – fjädervikt: Jakob Önnerström besegrade Noah Hedenberg via domslut (2-1)
  3. MMA klass-C – weltervikt: Fabian Törnqvist besegrade Alfons Halvardsson via submission (americana) i rond 1 (2:04)
  4. MMA klass-B – stråvikt (damer): Milena McCabe besegrade Sara Gustafsson via walkover (motståndaren sjuk)
  5. MMA klass-B – flugvikt (damer): Josephine Breisch besegrade Ellenor Sundqvist via walkover (motståndaren skadad)
  6. MMA klass-B – bantamvikt (damer): Ida Aminnezhad Makarova besegrade Magdalena Magnusson via domslut (2-1)
  7. MMA klass-B – bantamvikt: Samir Basheer besegrade Robin Kamran via KO (spinning hook kick) i rond 2 (0:10)
  8. MMA klass-B – fjädervikt: Douglas Frank besegrade Love Raask via domslut (3-0)
  9. MMA klass-B – lättvikt (damer): Michelle Goretti besegrade Bianca Kristensson via domslut (3-0)
  10. MMA klass-B – lättvikt: William Swärd besegrade Adam Foureaux via domslut (3-0)
  11. MMA klass-B – weltervikt: Jannis Hamaili besegrade Oskar Bengtsson via domslut (3-0)
  12. MMA klass-B – mellanvikt: Jonathan Rodén besegrade Max Karlsson via submission (armlås) i rond 1 (0:48)
  13. MMA klass-B – lätt tungvikt: Julius Sonerud besegrade Dzenis Delilovic via submission (armlås) i rond 1 (2:09)
  14. MMA klass-A – flugvikt: Sebastian Gonzalez besegrade Rickard Wickelgren via domslut (3-0)
  15. MMA klass-A – bantamvikt (damer): Jessica Andersson besegrade Frida Vastamäki via domslut (2-1)
  16. MMA klass-A – bantamvikt: Jonny Touma besegrade Oskar Jaskari via domslut (2-1)
  17. MMA klass-A – fjädervikt (damer): Sofia Hedqvist besegrade Janina Danes via submission (armlås) i rond 2 (2:51)
  18. MMA klass-A – fjädervikt: Daniyal Shamkhalov besegrade Emil Andersson via submission (giljotin) i rond 3 (0:22)
  19. MMA klass-A – lättvikt: Eladio Bravo besegrade Tobias Söderberg via TKO (slag) i rond 2 (1:41)
  20. MMA klass-A – weltervikt: Christian Stigenberg besegrade John Oldenqvist via domslut (2-1)
  21. MMA klass-A – mellanvikt: Danijel Grbic besegrade Alexander Lindgren via submission (giljotin) i rond 1 (2:32)
  22. MMA klass-A – lätt tungvikt: Daniel Karlsson besegrade Robin Enontekiö via domslut (3-0)

MMA-SM 2020 – medaljfördelning:

MMA klass-C – fjädervikt (damer):

  • 1. Johanna Thorsell, Söders Fight Gym
  • 2. Py Pasanen, Upplands Bro Budoklubb
  • 3. Saga Larsson, Sandviken Budo & Kampsportsklubb

MMA klass-C – fjädervikt:

  • 1. Jakob Önnerström, Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • 2. Noah Hedenberg, Halmstad Kampsportsförening

MMA klass-C – weltervikt:

  • 1. Fabian Törnqvist, Kaisho Kampsportsklubb
  • 2. Alfons Halvardsson, Coloseum Fightcenter Skövde

MMA klass-B – stråvikt (damer):

  • 1. Milena McCabe, Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • 2. Sara Gustafsson, Coloseum Fightcenter Skövde

MMA klass-B – flugvikt (damer):

  • 1. Josephine Breisch, Sandviken Budo & Kampsportsklubb
  • 2. Ellenor Sundqvist, Allstars Training Center

MMA klass-B – bantamvikt (damer):

  • 1. Ida Aminnezhad Makarova, Fighter Centre Idrottsförening
  • 2. Magdalena Magnusson, Sandviken Budo & Kampsportsklubb

MMA klass-B – bantamvikt:

  • 1. Samir Basheer, Nacka Dojo
  • 2. Robin Kamran, Pancrase Gym Stockholm

MMA klass-B – fjädervikt:

  • 1. Douglas Frank, Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • 2. Love Raask, Halmstad Kampsportsförening
  • 3. Filip Frändeland, Halmstad Kampsportsförening

MMA klass-B – lättvikt (damer):

  • 1. Michelle Goretti, Kaisho Kampsportsklubb
  • 2. Bianca Kristensson, Redline Training Center

MMA klass-B – lättvikt:

  • 1. William Swärd, Kampsportsföreningen Växjö Titans
  • 2. Adam Foureaux, Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • 3. Daniel Darwiche, Fit4Fight Gym Idrottsförening

MMA klass-B – weltervikt:

  • 1. Jannis Hamaili, East Idrottsförening Norrköping
  • 2. Oskar Bengtsson, Coloseum Fightcenter Skövde
  • 3. Johan Henriksson, Västerås Fight Club
  • 3. Mattias Engström, MACC – Martial Arts Combat Club

MMA klass-B – mellanvikt:

  • 1. Jonathan Rodén, Jönköping Grappling Academy
  • 2. Max Karlsson, Västerås Fight Club
  • 3. Max Lundell, Fighter Centre Idrottsförening
  • 3. Ilian Ayoub, Kampsportscentret LSS

MMA klass-B – lätt tungvikt:

  • 1. Julius Sonerud, Fighter Centre Idrottsförening
  • 2. Dzenis Delilovic, Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • 3. Calle Anderson, Västerås Fight Club
  • 3. Marcus Porath, Sandviken Budo & Kampsportsklubb

MMA klass-A – flugvikt:

  • 1. Sebastian Gonzalez, Redline Training Center
  • 2. Rickard Wickelgren, Adrenaline Fighters Idrottsförening
  • 3. Rekar Zana, Västerås Fight Club
  • 3. Markus Adolfsson, GBG MMA & BJJ IF

MMA klass-A – bantamvikt (damer):

  • 1. Jessica Andersson, Coloseum Fightcenter Skövde
  • 2. Frida Vastamäki, Kampsportstadion
  • 3. Kim Amprazis, Masthuggets Kampsportsklubb

MMA klass-A – bantamvikt:

  • 1. Jonny Touma, Pancrase Gym Stockholm
  • 2. Oskar Jaskari, Redline Training Center
  • 3. Henric Pedersen, Nova MMA Idrottsförening
  • 3. Awat Kohzadi, Västerås Fight Club

MMA klass-A – fjädervikt (damer):

  • 1. Sofia Hedqvist, Sandviken Budo & Kampsportsklubb
  • 2. Janina Danes, Pancrase Gym Stockholm
  • 3. Sofia Odbro, Fighter Centre Idrottsförening

MMA klass-A – fjädervikt:

  • 1. Daniyal Shamkhalov, Västerås Fight Club
  • 2. Emil Andersson, GBG MMA & BJJ IF
  • 3. Alexander Lööf, Västerås Fight Club

MMA klass-A – lättvikt:

  • 1. Eladio Bravo, Akademi Nord Idrottsförening
  • 2. Tobias Söderberg, Kampsportscentret LSS
  • 3. Robert Nilsson, Fighter Centre Idrottsförening
  • 3. Abdulbasid Saidov, Kampsportscentret LSS

MMA klass-A – weltervikt:

  • 1. Christian Stigenberg, Söders Fight Gym
  • 2. John Oldenqvist, GBG MMA & BJJ IF
  • 3. Alireza Mohammady, Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • 3. Lina Lindeberg, Combat Academy IF Täby

MMA klass-A – mellanvikt:

  • 1. Danijel Grbic, Redline Training Center
  • 2. Alexander Lindgren, Västerås Fight Club
  • 3. Axel Karlsson, Fighter Centre Idrottsförening
  • 3. Addis Saljevic, Akademi Nord Idrottsförening

MMA klass-A – lätt tungvikt:

  • 1. Daniel Karlsson, East Idrottsförening Norrköping
  • 2. Robin Enontekiö, Fighter Centre Idrottsförening

MMA klass-A – tungvikt:

  • 1. Salif Diop, Pancrase Gym Stockholm

Följ MMAnytt på Facebook, Instagram och Twitter samt prenumerera på våra YouTube-kanaler – MMAnytt och MMAnytt TV!


 

Kategorier
Senaste Nytt

Ashah Tafari är en tidigare landslagsman och nordisk mästare i karate som har jobbat på MMAnytt sedan mars 2015. På ett eller annat sätt har han sysslat med kampsport nästan hela sitt liv och idag är han en riktig MMA-nörd på heltid likväl som en flitig domare i karate. | E-post: [email protected] | Instagram: @mma_ashah

Svara


Senaste kommentarerna
Omröstning

Vem borde Alexander Gustafsson möta i sin UFC-comeback?

Visa resultat

Loading ... Loading ...