Superior Challenge 8, som planerades att hållas den 28 oktober, kommer att ställas in. Detta har bekräftats från flera olika källor. Vissa källor berättar om en eventuell gala planeras att hållas i december, men detta är ännu inte spikat. Dock har organisationen själv inte bekräftat detta, och när jag kontaktade Superior Challenges VD Babak Aghavali väljer han att inte kommentera nyheten.
Vad vi förstått så är anledningen till att galan har ställts in på grund av ekonomiska skäl.
Superior Challenge 7 som hölls den 31 april på Hovet i Stockholm hamnade mitt i valborg, vilket i sin tur innebar att publiken svek Sveriges största MMA-gala och det var långt ifrån slutsålt. Detta var givetvis ett stort slag för Superior som hade tagit in stora namn så som Thales Leites, Jeremy Horn, Rich Clementi samt flera stora svenska talanger så som Reza ”Mad dog” Madadi, Tor Troéng, Diego Gonzalez med flera. Galan har i efterhands sänds runt om i världen på till exempel HDNet i USA. I produktionen hölls det en hög kvalité. Men Superiors största inkomstkälla, publiken, svek organisationen för att titta på brasor.
Just nu är Superiors framtid osäker, något som förstås är ett hårt slag mot svensk MMA. Vi på MMAnytt önskar Babak och hans team allt gott, och hoppas verkligen att de kommer upp på fötterna igen.



