Islam Makhachev har potential för att bli UFC största stjärna. Daniel Cormier och Chael Sonnen, två legendariska UFC-fighters, har delat med sig av sina tankar om hur Makhachev kan nå nya höjder i popularitet. I ett avsnitt av Good Guy / Bad Guy på ESPN MMA YouTube-kanal uttryckte de sin oro över att UFC saknar stora stjärnor bland sina mästare, då många av dem just har vunnit sina titlar.
UFC-legenderna ger nu tips till Islam Makhachev för att bli lika populär som Jon Jones och Alex Pereira. Enligt dem behövs det idag mer än bra fighting för att bli störst.
Experternas råd: Bli en ”Heel”
Makhachev som blev UFC lättviktsmästare i oktober 2022 genom att besegra Charles Oliveira, har visat sig vara en dominerande kraft i divisionen. Hans seger med submission i andra ronden var imponerande, och många förutspådde att han skulle hålla titeln under en längre tid. I sin första titelmatch försvarade han framgångsrikt sitt bälte mot Alexander Volkanovski, där han vann på poäng, och i en rematch knockade han Volkanovski med en huvudspark. Han visade också upp sin slagkraft genom att submittera Dustin Poirier i den femte ronden, vilket bekräftade att hans striking är på högsta nivå. Nu pekar många på Arman Tsarukyan, som Makhachev besegrade med enhälligt domslut 2019, som den troliga nästa utmanaren för titeln.
Cormier menar att Makhachev har potentialen att bli en stor stjärna och kunna ersätta nuvarande ikoner som Jon Jones och Alex Pereira när de drar sig tillbaka. Men för att nå dit måste han vara beredd att ändra sin strategi och tona ner sin artighet. Sonnen instämmer och framhäver att en ”heel”-förändring skulle kunna gynna Makhachev, som redan kan vara lite provokativ men gör det på ett respektfullt sätt.
Makhachevs karisma och humor
Sonnen hyllar Makhachevs karisma och humor, som han menar skulle kunna marknadsföras bättre inom MMA.
”Den killen är så karismatisk och hemligt rolig. Om han skulle göra en heel-förändring… han sa en av de bästa heel-linjerna någonsin när han menade att flera professorer borde ta tillbaka sina svarta bälten,” sade Sonnen. Detta uttalande, enligt honom, visar på den typ av blaspemi som är sällsynt i sporten men som kan få stor genomslagskraft.
Både Sonnen och Cormier betonar att en heel-personlighet kan sälja bra inom UFC. Makhachev har möjligheten att framhäva sina färdigheter och kritisera andra lättviktsfighters. De föreslår att han kan inspireras av Floyd Mayweather och sträva efter att bli så populär att folk även vill se honom förlora. Cormier avslutar med att föreslå att Makhachev bör använda sig av skräddarsydda promo-linjer som framhäver hans överlägsenhet:
”Det är nyckeln för Islam. Vi borde hjälpa honom att skriva dessa promos som visar hur mycket bättre han är än sina motståndare och att han kommer att dominera divisionen tills han bestämmer sig för att pensionera sig.”
Termen ”heel” syftar på en karaktär eller fighter som agerar som en antagonist eller skurk. Denna typ av karaktär är ofta arrogant, provocerande och kan använda fula tricks för att vinna, vilket gör att publiken gillar att ogilla dem. Dessa karaktärer skapar spänning och får publiken att engageras sig.


