Nyheter24s sportchef Eric Rosén tipsade idag bland våra kommentarer om att de håller en tävling just nu. De lottar ut 2 st exklusiva VIP-biljetter till Superior Challenge: Untamed som går lös den 30 maj, alltså på lördag.
De ber dig svara på följande fråga: Vilken kampsport blev Usama ”Sami” Aziz framgångsrik inom först, långt innan han började med MMA?
Och för en kampsportsnörd som dig så kan det ju inte vara speciellt svårt. Men har du svårigheter att svara på frågan så har de också intervjuat Aziz inför hans match på lördag. Du har också bara två dagar på dig att ge dig in i tävlingen så fundera ihop ett svar, skriv en motivering för varför du ska vinna och bege dig över till deras sida för att finna en e-postadress att maila svaret till samt en deadline.
Galan kommer troligen bli väldigt sevärd och flera Svenska MMA-hopp och kampsportsprofiler kommer vara på plats. Är du lite osäker på om du kommer vinna eller inte kan det vara värt att köpa egna biljetter, mer information om det finns på Superior Challenges hemsida.
Och som vi sa, matchkortet ser fint ut med folk som tävlar från Team Bielkheden samt det norska Team Hellboy:
- Sami Aziz vs Tomohiko Hori
- Musse Hasselvall vs Mark Connor
- Reza ”Mad Dog” Madadi vs Raymond Jarman
- Tor Troéng vs Manuel ”Manu” Garcia
- Mattias Awad vs Yan Cabral
- Thomas Moon Lee Hytten vs Oriol Gaset
- Alexander Gustafsson vs Vladimir Shemarov
- Tchavdar Pavlov vs Owen Roddy
- Navid Yousefi vs Nayeb Hezam
- David Lejenäs vs Artemij Sitenkov
- Papy Abedi vs Alan Carlos
- Martin Wojcik vs Jamie Palou
- Visar Kelmendi vs Javier Alvarez
- Meher ”Prince” Aziz vs Samuel Piron
- Farshad Farsiani vs Fredrik Klingsell
- Arthur Tozlian vs Jakob ”Cuba” Grzegorzek


