I Vitor Belforts värld råder det ingen tvekan om att just han utmanar om mellanviktstiteln härnäst, även fast UFC ännu inte uttalat sig i frågan.
Trots ett flertal bakslag, som bland annat innebar att Vitor Belfort (24-10) gick miste om sin planerade chans på mellanviktsmästaren Chris Weidman (11-0), är ”The Phenom” tillbaka till sitt gamla uppseendeväckande jag. Under gårdagens ”UFC Tonight” rapporterade man nämligen att brasilianarens fru Joana Prado, som tillsammans med managern Glenn Robinson har hand om Belforts karriär, uppgett att han är mer än redo för en återkomst och är inställd på att möta vinnaren mellan Weidman och Lyoto Machida (21-4) som möts i huvudmatchen på nästa helgs UFC 175.
Prado uppgav även att UFC informerat Belfort om att han är nästa man i kön för att utmana om mellanviktstiteln, vilket dock inte är bekräftade uppgifter.
Belfort drog sig ur mötet med Weidman efter att Nevadas atletiska nämnd förbjudit den omsusade behandlingen ”testosterone replacement therapy” och ersattes således av landsmannen Machida. Belfort är som känt en långvarig användare av behandlingen och tiden räckte helt enkelt inte till för omställningen som krävs för att träna och tävla på professionell nivå utan tillskottet av testosteron. Han var även tänkt att ersätta Wanderlei Silva (35-12) i matchen mot Chael Sonnen (28-14) på UFC 175, efter debaklet rörande ”The Axe Murderers” flykt från ett dopingtest. Sonnen var dock även han tvungen att dra sig ur efter att ha testat positivt för otillåtna preparat, vilket alltså lämnat Belfort utan en framtida motståndare. UFC har ännu inte uttalat sig angående mellanviktstitelns nästa utmanare, då man med stor sannolikhet väntar tills efter Weidmans andra försvar av densamme.


