UFC är inte kända för att hålla sina fighters på en jämn nivå av uppskattning. UFC:s favorisering av vissa fighters är tydlig och det har blivit väldigt uppenbart inför de kommande galorna i december. Nu har ett par fighters gått ihop och öppet kritiserat UFC för den ojämna exponeringen.
Trodde du att den delade huvudmatchen på UFN 80 var mötet mellan Sage Northcutt och Cody Pfister? Då är du inte ensam. I de två senaste avsnitten av serien UFC Embedded kan man se en tydlig ignorans av de som egentligen går den delade huvudmatchen på galan, Michael Chiesa och Jim Miller. Istället för att fokusera på lättviktsmötet har UFC gett mycket mer kameratid åt ett visst 19-årigt stjärnskott från Texas, nämligen Northcutt.
Valet av att visa upp Super Sage snarare än Chiesa och Miller har dock inte gått obemärkt förbi. Al Iaquinta var den som först uppmärksammade vinklingen och tog till Twitter för att skicka ut sina frågor om organisationens engagemang i sina fighters,
Where’s Jim Miller, Mike Chiesa, Aljamain Sterling on Embedded? What happened to fighters?
If you have told me 4 yrs ago CODY PHISTER was going to be featured on embedded I would have quit right there
– Al Iaquinta (@ALIAQUINTA) December 5, 2015
Iaquinta tog bort sina tweets strax efter publicering men MMAmania var snabba att föreviga orden då de låg ute i etern.
Även om Iaquinta tvingas hålla sig borta från tävling på grund av en skada är det förståeligt att han är intresserad av galans delade huvudmatch, det var nämligen dåvarande lagkamraten Chiesa som stoppade drömmen om att bli den 15:e säsongens Ultimate Fighter för tre år sedan. Chiesa i sin tur har också visat sitt missnöje över den bristande marknadsföringen på Twitter,
I've been in Vegas for 3 weeks, 20 minutes from UFC HQ but they fly to Texas for Pfister. https://t.co/2g84iLnmLa
— Michael Chiesa (@MikeMav22) December 5, 2015
Även James Vick, som också deltog i samma TUF-säsong som ovannämnda visade sitt stöd till kollegorna,
@ALIAQUINTA lmfao! yeah man this shit is fucking pathetic.
— James Vick (@JamesVickMMA) December 6, 2015
Det är flera dagar kvar tills UFN 80 går av stapeln och kanske kan både Chiesa och Miller dyka upp i kommande Embedded-avsnitt. Oavsett hur UFC väljer att rättfärdiga valet av Northcutt framför de övriga på galans huvudkort finns det ingen övertygande anledning till att inte exponera den obesegrade, femte-rankade bantamviktaren Aljamain Sterling som har sin match bokad på underkortet.
Vad tror du, har UFC gjort fel eller är det bara Iaquinta och gänget som överreagerar?


