Andre Galvao och Chael Sonnen möts i huvudakten av Metamoris 4. Även om Galvao på pappret är den överlägsna grapplern, med flertalet förstaplaceringar i BJJ-världsmästerskap och ADCC, så ser han inte lättvindigt på sin motståndare.
”Han vet vad han gör på marken. Han är en brottare i i världsklass och i min mening är det också grappling” säger Galvao till MMAFighting.com.
Det var knappt två veckor sedan Chael Sonnen meddelade att han lämnar sin aktiva karriär inom MMA. Beskedet kom strax efter att Sonnen åkt fast för otillåtna substanser i kroppen. Men Chael Sonnen förblir inte inaktiv. Den 9 augusti möter han Bjj-fenomenet Andre Galvao i 20 minuters grapplingmatch där submission är den enda vägen till vinst.
Andre Galvao som själv haft en kortare karriär inom MMA (5-2-0) har respekt för sin motståndare, som länge tränat med ADCC-vinnaren Vinny Magalhaes, men planerar att avsluta matchen. ” Jag kommer vara redo att avsluta från såväl topposition som från ryggen. Jag måste vara redo på allt” säger Galvao.


