Nu är jag tillbaka från min skidsemester och det är dags att gräva sig ner i den stora mängden MMA-nyheter som kommer varje dag. En intressant detalj är att UFC har satt ihop ”The Best of Pride FC” som en TV-serie som sänds på Spike TV. Denna serie har blivit så otroligt populär att UFCs VD Dana White har börjat reta oss om att det kanske är dags att återinföra Pride som en organisation igen:
“You never know, anything is possible.”
Nu är det ju förstås Dana White som pratar, och vi vet alla allt för väl att han är bra på att hypa upp saker som egentligen inte har någon verklig grund. Det är ju hans jobb, han är en promoter, och han är bra på det. Fast är det så att Pride-eventen i så fall skulle ske i USA? För i Japan verkar det inte ha gått så bra:
“I don’t want to say the Pride name is dead,” säger Dana White. ”It’s still a strong powerful brand. But the reality is that us running Pride in Japan, that completely fell apart.”
Pride lever i högsta grad, och det är vi alla vittnen för. För en del har Pride blivit som en religion och är det heligaste av det heliga när det gäller MMA. Så en återuppståndelse från grottan efter 3 år kanske skulle vara en kul grej, men skulle det verkligen vara realistiskt?


