Mycket kan och har sagts om Conor McGregors ultimatum till UFC – gör vad som är rätt och betala tillbaka lite av det jag gjort för er eller så ser ni inte mig på UFC 200. Men UFC backar inte – bör man tillgodose irländaren och rädda sommarens gala eller stå på sig?
För mig har synen på UFC, Dana White och Lorenzo Fertitta ändrats drastiskt de senaste åren. Visst har man alltid haft i bakhuvudet att allt i slutet av dagen handlar om pengar och att UFC har sina egna intressen i främsta fokus. Inget fel med det. Sponsoravtalet med Reebok var däremot det första tecknet på att allt kanske inte står rätt till i UFC:s huvudkontor.
Hur mycket värnar man egentligen om sina fighters, de som i slutändan är ovärderliga för att deras företag överhuvudtaget ska existera? Bryr man sig?
När Conor McGregor (19-3) sparkade ner dörren till UFC, slog rekord på rekord och förändrade sporten på fler sätt än någon förut förälskade sig världen omedelbart i irländaren. Stora delar av MMA-världen åtminstone. Älska eller hata honom, faktum är att alla som någonsin sett, hört eller på annat sätt blivit påverkad av en UFC-gala vill se Conor McGregor göra sin grej.
Så när ”Notorious” annonserade sin pension från sporten i veckan var reaktionerna som väntade när en superstjärna gör något så drastiskt. Nu när förklaringen är ute och vi åtminstone har en liten insyn i situationen är det tydligt att det hela kunde ha hanterats betydligt bättre och inte nödvändigtvis från McGregors sida.
Brendan Schaub (10-5) har en intressant syn på situationen. Medan många är arga på Conor och beskyller irländaren för att ha förstört UFC 200, årets största gala, ser tungviktaren som vanligt på saken med andra ögon. Varför tittar ingen på UFC och Dana White? Det är ju de som drog irländaren från UFC 200, McGregor själv har tydligt och klart uppgett att han fortfarande är redo att möta Nate Diaz (19-10) den nionde juli.
Schaub påpekade under det senaste avsnittet av The Fighter and the Kid bland annat att 27-åringen till stor del på egen hand tjänat UFC mer pengar än någon annan. De erbjuder plattformen och utan den skulle vi inte prata om Conor McGregor idag vilket är viktigt att förstå. Utan UFC, Dana White och Fertitta-bröderna är ni förmodligen inte på denna sida och läser den här artikeln just nu. Samtidigt är det stjärnorna vi vill se och inte företaget. Vi tittar inte på galor för att uppleva UFC för vad det är, det är fighters, grymma matcher och stjärnor vi älskar.
Med allt det McGregor gjort för UFC som ingen annan gjort i form av flera världsturnéer, fler intervjuer än vad man kan räkna, dokumentärer, presskonferenser, supermatcher… Och vad händer när han ber om lite svängrum, lite specialbehandling inför den största utmaningen i hans karriär, en match mot en Nate Diaz som ströp ut honom för lite mer än en månad sedan? Han får ett omedgörligt nej rätt i ansiktet.
Samtidigt måste man se det ur UFC:s perspektiv också. Såklart alla måste vara på plats för presskonferensen och reklamfilmen som ska spelas in nu i helgen. Alla måste dra sitt strå till stacken och även fast McGregor vs. Diaz II i ärlighetens namn lika gärna skulle kunna äga rum imorgon utan någon som helst marknadsföring och slå alla rekord vad gäller PPV-köp måste ju rätt vara rätt! Eller? Måste det verkligen det?
Att Conor ska sätta sig på ett flygplan mitt i träningen inför UFC 200, flyga 14 timmar till Las Vegas och förväntas stjäla showen med sitt sedvanligt skitsnack är mycket begärt. Hans uttalande i frågan var genomtänkt och rimligt, och i ärlighetens namn kräver han inte mycket. Efter all media ber han om tid för sig själv inför en match som lovar att dra in mer pengar både för honom själv och UFC än någon annan förut.
Att inte ställa upp för någon som gjort så mycket för UFC talar för sig självt. Egon, stolthet, dumdristighet, välj själva vad som ligger bakom. Att ställa in matchen mot Diaz skadar alla inblandade, oss fans inkluderade. Det visar också en annan sida av UFC, en inte särskilt rolig sida.
Så vad tycker ni, står McGregor upp för sig själv och vad som är rätt? Är hans krav rimliga? Eller är det för mycket begärt, måste rätt verkligen alltid vara rätt? Är lite särbehandling av en stjärna som Conor nödvändig ibland? Gör man rätt i att dra honom från UFC 200?





