AK Fighting Championship 1: Fullständiga resultat

✅ Här hittar du alla resultaten från kvällens AK Fighting Championship 1!

Under kvällen går AK Fighting Championship 1 av stapeln i Conventum i Örebro. MMAnytt är på plats för att rapportera från det stora eventet, som bjuder på hela 17 matcher.

Alla matcher utom den allra första går i MMA-klass A. Flera atleter från det svenska MMA-landslaget kommer att gå match och i huvudattraktionen får vi se ett riktigt spännande welterviktsmöte där Taylan Isik och Nabbe Malki drabbar samman.

Nedan kan du hålla dig uppdaterad med de senaste resultaten.

Prelims (17.30):

  • 1. Lättvikt (70,3 kg), MMA klass-B: Eladio Bravo besegrade Patrik Villaflor via submission (rear-naked choke) i rond 2
  • 2. Bantamvikt (61,2 kg): Sebastian Gonzalez besegrade Dennis Rydén via TKO (slag) i rond 3
  • 3. Bantamvikt (61,2 kg): Rekar Zana besegrade Filip Ravin via enhälligt domslut (3-0)
  • 4. Weltervikt (77,1 kg): Oscar Gran besegrade Firass Kaaki via submission (rear-naked choke) i rond 1
  • 5. Bantamvikt (61,2 kg): Lucas Lindheden besegrade Mojtaba Yousefzehi via enhälligt domslut (3-0)
  • 6. Fjädervikt (65,8 kg): Bilal Tipsaev besegrade Basir Safdari via enhälligt domslut (3-0)

Underkort (ca. 19.15):

  • 7. Fjädervikt (65,8 kg): Mesuth Ismash besegrade Samir Rajabi via domslut
  • 8. Catchvikt (75 kg): Sargon Orahim besegrade Carl Axemo via domslut
  • 9. Catchvikt (65 kg): Shoeb Karar besegrade Jonny Touma via enhälligt domslut
  • 10. Bantamvikt (61,2 kg): Kevin Osorio besegrade Zoran Milic via delat domslut
  • 11. Lättvikt (70,3 kg): Mario Marcus besegrade Wasiu Idowu via submission (armlås) i rond 1
  • 12. Catchvikt (62 kg): Jakob Valegren besegrade Pontus Hedqvist via KO (slag) i rond 1

Huvudkort (ca. 21.00):

  • 13. Weltervikt (77,1 kg): Christian Stigenberg besegrade Clas Björklund via TKO (knän och slag) i rond 1
  • 14. Mellanvikt (83,9 kg): Andreas Gustafsson Berg besegrade Alexander Lindgren via TKO (slag) i rond 1
  • 15. Kvinnlig flugvikt (56,7 kg): Elin Öberg besegrade Millie Eriksson via enhälligt domslut (3-0)
  • 16. Fjädervikt (65,8 kg): Hoger Salih besegrade Hamid Sadid via delat domslut (2-1)
  • 17. Mellanvikt (83,9 kg): Nabbe Malki besegrade Taylan Isik via delat domslut (2-1)

Relaterat:


 

Upplev MMA av toppklass - köp biljetter till Superior Challenge 20 den 7 december!
Kategorier
ExklusivtSenaste Nytt

Ashah Tafari är en tidigare landslagsman och nordisk mästare i karate som har jobbat på MMAnytt sedan mars 2015. På ett eller annat sätt har han sysslat med kampsport nästan hela sitt liv och idag är han en riktig MMA-nörd på heltid likväl som en flitig domare i karate. | E-post: [email protected] | Instagram: @mmanytt_ashah

Senaste kommentarerna
Omröstning

Kommer Alexander Gustafsson göra MMA-comeback?

Loading ... Loading ...