En titelmatch för svensken Alexander Gustafsson ser för närvarande ut att komma närmare och närmare. Det som hindrar en match för närvarande ser däremot ut att vara Jon Jones tå, som gick ur led i hans titelförsvar mot Chael Sonnen UFC 159 den 27 april. Detta innebär en viss läketid, och med tanke på att det bara är sex veckor sedan Jones gjorde sitt titelförsvar så kommer det dröja ett tag innan en ny match kommer att bokas.
Men under ett av nattens program av UFC Tonight så rapporterar Jones team att han förväntar sig vara redo i oktober. Men vem kommer motståndaren då att vara? Jones själv vill möta svensken Alexander Gustafsson.
Tidigare låg ryktet på att Jones skulle återvända på en gala i augusti, men detta ser ut som att hans tå inte riktigt var redo för detta. Oavsett ser det helt och hållet ut som att Jones vill möta Gustafsson härnäst.
Foto: Patrick Jenkinson/MMAnytt


