Det som såg ut att vara över fortsätter att göra Matt Browns liv lite svårare. Som om helgens förlust inte var tuff nog ser en åklagare för tillfället nämligen över de anklagelser om misshandel riktade mot UFC:s welterviktare. Det var Browns BJJ-tränare som anklagade 34-åringen för att ha misshandlar honom förra månaden. Trots att fallet nyligen lades ner meddelade en ihärdig åklagare alltså under dagen att det mycket väl kan få liv igen.
Det var Rodrigo Botti som i början av året anklagade welterviktaren för att ha misshandlat honom efter ett tjafs i ’Ohio Combat Club’, delägd av Botti och Matt Brown (19-13). Incidenten ska ha ägt rum den tredje februari och enligt BJJ-tränarens version av det hela slog Brown honom i ansiktet flertalet gånger. Han ådrog sig därigenom en skada på ett öga som nyligen opererats.
Brown förnekade det hela och förundersökningen lades ner förra månaden på grund av brist på bevis. Under dagen meddelade dock en åklagare att han på Bottis begäran planerar att än en gång gå igenom fallet. De två ska ha träffats ett flertal gånger och om man ska tro åklagaren i fråga finns grund för anklagelserna. Brown har ännu inte uttalat sig i frågan.
Däremot tar han förmodligen inte emot nyheterna väl. Det var ju under helgens UFC 185 som han förlorade den oerhört viktiga matchen mot Johny Hendricks (17-3) och för tillfället även gick miste om en chans på welterviktsbältet.


