UFC on FX 6 är egentligen The Ultimate Fighter: The Smashes-finalen. Men för att kunna ha en riktig final, så måste de också bygga upp ett matchkort. Detta har nu påbörjats, och Seth Baczynski vs Kyle Noke är den senaste matchen att bli inbokad på galan som går i Australien den 15 december, rapporterar MMAJunkie.
Den här matchen blir den tredje som går i Australien under UFCs banner för Noke. Hittills har han gått 1-1 på hemmaplan i UFC, men nu har han möjlighet att vända det till det positiva hållet istället. Totalt sett har Noke fått ihop 20 vinster, sex förluster och en oavgjord match sedan hans MMA-debut i november 2002. När han väl landade i UFC efter han deltagit i The Ultimate Fighter 11 har han tagit hem fem fyra vinster och åkt på två förluster.
Seth Baczynski fick sin första chans i The Ultimate Fighter 11, precis som Noke. Men han förlorade sin debutmatch i organisationen. Detta i sin tur gjorde att han inte fick ett förlängt kontrakt, helt i vanlig ordning. Men efter två raka vinster utanför UFC blev han välkommen tillbaka. Han har sedan dess hunnit med fyra matcher i organisationen, och även fyra raka vinster. Detta bygger på hans MMA-erfarenhet till 17 vinster och sex förluster.
Båda herrarna är nu redo att kliva in den 15 december i Australien på UFC on FX 6 tillsammans med följande matchkort:
- Ross Pearson vs. George Sotiropoulos
- Hector Lombard vs. Rousimar Palhares
- The Ultimate Fighter: The Smashes – welterviktsfinal
- The Ultimate Fighter: The Smashes – lättviktsfinal
- Seth Baczynski vs. Kyle Noke
- Hacran Dias vs. Chad Mendes*
- Joey Beltran vs. Anthony Perosh
- Ednaldo Oliveira vs. Krzysztof Soszynski



