Dave Herman (21-5) har inte många chanser kvar. Efter en sensationell inledning på karriären har det på senare tid gått snabbt utför. Herman presenterade sig i MMA med att besegra och avsluta 15 fighters på raken, inklusive två UFC-veteraner. När chansen i oktagonen erbjöds 2011 hade tungviktaren gått på två förluster men kunde ändå uppvisa ett imponerande record på 20-2 med 19 avslut. Debuten i UFC var ett styrkebesked, där norske ADCC-mästaren John Olav Einemo blev utslagen i andra ronden. Framtiden såg ljus ut, men sedan dess har framgångarna ersatts med nederlag.
Herman har blivit avslutad via knockout eller submission i sina tre senaste matcher. Motståndet har dock varit ganska högt rankat i form av Stefan Struve, Roy Nelson och Antonio Rodrigo Nogueira. Men förluster är inte Hermans enda problem. I samband med två av sina UFC-matcher har 28-åringen testat positivt för marijuana, vilket har lett till avstängningar och strukna matcher. Dana White tröttnade även på Hermans försök att skapa kontrovers och uppståndelse inför sina matcher, och uppmanade den excentriske tungviktaren att skapa uppmärksamhet genom att fightas väl istället.
Inför UFC 162 om en vecka där Herman möter Gabriel Gonzaga, kommer tungviktaren bli dopingtestad innan fighten. Det enda sättet Herman kunde få en fight i Las Vegas var genom en särskild licens på en enstaka match med Nevada state athletic commission (NSAC). Keith Keizer på NSAC beskrev den ovanliga situationen som ”out-of-the-ordinary agenda item”, vilket inte kan anses som ett bra betyg på Hermans situation. Positivt resultat kommer göra att matchen stryks och att Herman får lämna UFC. Även om testet är negativt, behöver amerikanen göra en stark prestation i buren om inte kontraktet ska rivas.
Är Herman fortfarande ett framtidsnamn eller har den tidigare så publikfriande och hyllade tungviktaren tappat allt på bara två år?


